Duncan B Mortensen Holding ApS
CVR 38 20 41 06 · Hårlev · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Duncan B Mortensen Holding ApS har CVR-nummer 38204106. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Farøvej 2, 4652 Hårlev. Stiftet: 24. november 2016. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -14.010 kr., årets resultat 1.034.867 kr., egenkapital 3.916.649 kr., aktiver i alt 3.999.672 kr. Soliditetsgraden på 97,9 % er højere end hos 70 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.034.867 kr. er højere end hos 83 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Duncan B Mortensen Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Farøvej 2, 4652 Hårlev
- Kommune
- STEVNS
- Stiftet
- 24 Nov 2016
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- udøve holdingvirksomhed samt aktiviteter i tilknytning hertil
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2016-11-24
- Momsnr. (EU VIES)
- DK38204106 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 984500804D5TZ15C8647
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Farøvej 2, 4652 Hårlev
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
26,4%
▼ 2,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
30,11
▲ 0,9
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
97,9%
▼ 0,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
10,4%
▲ 10,4 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -14.010 | -12.500 | -11.625 | -12.500 | -11.000 |
| Resultat før skat | 1.038.277 | 1.108.118 | 1.061.556 | 612.361 | 520.908 |
| Årets resultat | 1.034.867 | 937.376 | 899.130 | 519.389 | 441.901 |
| Egenkapital | 3.916.649 | 3.281.782 | 2.466.406 | 2.349.276 | 1.944.287 |
| Aktiver i alt | 3.999.672 | 3.344.964 | 2.529.588 | 2.512.088 | 2.056.087 |
| Omsætningsaktiver | 2.499.672 | 1.844.964 | 1.029.588 | 1.012.088 | 556.087 |
| Kortfristet gæld | 83.023 | 63.182 | 63.182 | 162.812 | 111.800 |
| Gæld i alt | 83.023 | 63.182 | 63.182 | 162.812 | 111.800 |
| Soliditetsgrad | 97.9% | 98.1% | 97.5% | 93.5% | 94.6% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 0 | 0 | 0 | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Duncan Bastrup Mortensen Siden 24 Nov 2016100% Ejer
Ledelse
1-
Duncan Bastrup Mortensen Siden 24 Nov 2016Direktør
Produktionsenheder
1Duncan B Mortensen Holding ApS
P-nr. 1021949791
Farøvej 2, 4652 Hårlev
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 776.158 DKK | 170.742 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 738.306 DKK | 162.426 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 422.658 DKK | 92.972 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 165.635 DKK | 36.432 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 0 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Duncan B Mortensen Holding ApS (CVR 38204106)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver holdingvirksomhed.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.