Durup II A/S
CVR 31 51 50 68 · Roslev · Fremstilling af møbler · Aktieselskab · CVR-registret ↗
- Under konkurs
Kort fortalt
Durup II A/S har CVR-nummer 31515068. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Fremstilling af møbler (branchekode 310000). Adresse: Agertoft 2, 7870 Roslev. Stiftet: 18. juni 2008. Status: under konkurs. Antal ansatte: 15. Seneste årsrapport (1. juli 2023 – 30. juni 2024): bruttofortjeneste 16.257.076 kr., årets resultat 116.079 kr., egenkapital 16.906.000 kr., aktiver i alt 52.607.874 kr. Soliditetsgraden på 32,1 % er lavere end hos 54 % af de 521 virksomheder i branchen «Fremstilling af møbler», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 116.079 kr. er højere end hos 62 % af de 521 virksomheder i branchen «Fremstilling af møbler», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 41 % fra regnskabsår 2023 til 2024. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Durup II A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling af møbler (310000)
- Adresse
- Agertoft 2, 7870 Roslev
- Kommune
- SKIVE
- Antal ansatte
-
15
2008 2018
- Telefon
- 97592411
- post@magnus-olesen.dk
- Stiftet
- 18 Jun 2008
- Kreditstatus
- Konkurs
- Selskabskapital
- 1.100.000 DKK
- Formål
- fabrikation og handel
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2025-09-01
- Binavne
- ADDITION A/S MAGNUS OLESEN A/S STABLER A/S
- Sekundære brancher
- Engroshandel med møbler til bolig-, kontor- og butiksbrug, tæpper og belysningsartikler (464700)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK31515068 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Agertoft 2, 7870 Roslev
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
0,7%
▲ 25,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,06
▲ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
32,1%
▲ 2,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
103,0%
▲ 103,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
521 virksomheder i «Fremstilling af møbler»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 16.257.076 | 11.568.424 | 15.415.301 | 18.355.108 | 19.570.570 |
| Resultat før skat | 221.587 | -4.854.157 | -2.687.099 | 1.073.117 | 9.730 |
| Årets resultat | 116.079 | -3.824.741 | -2.064.085 | 865.923 | 33.833 |
| Egenkapital | 16.906.000 | 15.507.510 | 17.832.252 | 19.896.336 | 19.030.414 |
| Aktiver i alt | 52.607.874 | 52.333.370 | 62.049.281 | 60.128.029 | 60.520.349 |
| Omsætningsaktiver | 30.982.305 | 30.014.580 | 36.318.941 | 33.832.532 | 33.761.395 |
| Kortfristet gæld | 29.237.845 | 30.210.580 | 32.355.100 | 33.879.372 | 35.328.833 |
| Gæld i alt | 35.701.874 | 36.825.860 | 44.217.029 | 40.072.406 | 41.489.935 |
| Soliditetsgrad | 32.1% | 29.6% | 28.7% | 33.1% | 31.4% |
| Ansatte (gns.) | 30 | 40 | 48 | 50 | 51 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
HASLEV INVESTMENT ApS Siden 30 Jun 2019100% Ejer
Produktionsenheder
1Durup II A/S
P-nr. 1014530289
Agertoft 2, 7870 Roslev
Fremstilling af møbler (310000)
👥 15 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)Durup II A/S
Agertoft 2, 7870 Roslev
Godkendelsespligtig (bilag 2)
E 215. Virksomheder, der foretager vacuum- og/eller dypimprægnering af træ eller overfladebehandling af træ, når kapaciteten til forbrug af organiske opløsningsmidler overstiger 6 kg pr. time. Bortset fra virksomheder, der er omfattet af punkterne 6.7 og/eller 6.10 i bilag 1 i godkendelsesbekendtgørelsen.>
Tilsyn: Skive Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: NAK INVEST ApS (CVR 31089891)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver butiksbrug, kontor, belysningsartikler.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms