DV LASER.CUT ApS
CVR 34 60 24 33 · Spøttrup · Maskinforarbejdning af metal · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
DV LASER.CUT ApS har CVR-nummer 34602433. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Maskinforarbejdning af metal (branchekode 255300). Adresse: Vesterled 8, 7860 Spøttrup. Stiftet: 28. juni 2012. Status: aktiv. Antal ansatte: 33. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 25.515.580 kr., årets resultat 5.545.628 kr., egenkapital 22.960.409 kr., aktiver i alt 47.133.646 kr. Soliditetsgraden på 48,7 % er højere end hos 50 % af de 607 virksomheder i branchen «Maskinforarbejdning af metal», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 5.545.628 kr. er højere end hos 94 % af de 607 virksomheder i branchen «Maskinforarbejdning af metal», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 19 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som DV LASER.CUT ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Maskinforarbejdning af metal (255300)
- Adresse
- Vesterled 8, 7860 Spøttrup
- Kommune
- SKIVE
- Antal ansatte
-
33
2012 2018
- bogholderi@dv-lasercut.dk
- Stiftet
- 28 Jun 2012
- Selskabskapital
- 250.000 DKK
- Formål
- maskinfabrik og lignende virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2014-11-28
- Momsnr. (EU VIES)
- DK34602433 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 549300SLH4PZ9K4KXH07
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Vesterled 8, 7860 Spøttrup
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
24,2%
▲ 5,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,83
▲ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
48,7%
▲ 4,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
49,6%
▲ 49,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
607 virksomheder i «Maskinforarbejdning af metal»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 25.515.580 | 21.406.919 | 23.419.219 | 22.053.172 | 18.004.101 |
| Resultat før skat | 7.107.060 | 4.750.070 | 5.253.070 | 5.429.354 | 2.723.936 |
| Årets resultat | 5.545.628 | 3.706.238 | 4.099.405 | 4.237.048 | 2.125.303 |
| Egenkapital | 22.960.409 | 19.414.781 | 16.708.543 | 13.609.138 | 9.637.090 |
| Aktiver i alt | 47.133.646 | 43.571.869 | 35.702.451 | 35.696.098 | 38.474.165 |
| Omsætningsaktiver | 20.590.889 | 14.560.692 | 13.550.757 | — | — |
| Kortfristet gæld | 11.237.475 | 8.462.241 | 7.987.762 | 9.616.911 | 14.150.081 |
| Gæld i alt | 22.931.237 | 22.786.695 | 18.009.617 | 21.026.608 | 27.932.150 |
| Soliditetsgrad | 48.7% | 44.6% | 46.8% | 38.1% | 25% |
| Ansatte (gns.) | 31 | 29 | 33 | 31 | 29 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
JESPER RØNN SØRENSEN HOLDING ApS Siden 15 Apr 2016100% Ejer
Ledelse
1-
Jesper Rønn Sørensen Siden 22 Dec 2014Direktør
Produktionsenheder
1DV LASER.CUT ApS
P-nr. 1017764558
Vesterled 8, 7860 Spøttrup
Maskinforarbejdning af metal (255300)
👥 30 ansatte
Fødevarekontrol (Smiley)
1 kontrolstederKilde: Fødevarestyrelsens Smiley-ordning (findsmiley.dk).
Miljøregulering
1 lokation(er)DV-LASERCUT Aps
Vesterled 8, 7860 Spøttrup
Maskinværksteder, samt mellemstore fyringsanlæg forbundet med disse maskinværksteder. (kategori 1b)
Maskinværksteder med et hertil indrettet produktionsareal på 1.000 m2 eller derover mv.
Tilsyn: Skive Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: JESPER RØNN SØRENSEN HOLDING ApS (CVR 36447516)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver maskinfabrik, maskinforarbejdning, metal.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.