E.A. BYG ApS
CVR 19 86 70 80 · Give · Murerarbejde · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
E.A. BYG ApS har CVR-nummer 19867080. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Murerarbejde (branchekode 439100). Adresse: Højgårdvej 19, 7323 Give. Stiftet: 1. januar 1997. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste 86.291 kr., årets resultat -79.695 kr., egenkapital 1.077.115 kr., aktiver i alt 1.167.397 kr. Soliditetsgraden på 92,3 % er højere end hos 96 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -79.695 kr. er lavere end hos 84 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 75 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som E.A. BYG ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Murerarbejde (439100)
- Adresse
- Højgårdvej 19, 7323 Give
- Kommune
- VEJLE
- Antal ansatte
-
1
1997 2018
- Telefon
- 75731666
- Stiftet
- 1 Jan 1997
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- murervirksomhed med køb og salg af fast ejendom og opførelse af byggeri og virksomhed beslægtet hermed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af 1 direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2025-12-10
- Momsnr. (EU VIES)
- DK19867080 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Højgårdvej 19, 7323 Give
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-7,4%
▼ 9,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
12,10
▲ 2,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
92,3%
▲ 2,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-403,1%
▼ 403,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2206 virksomheder i «Murerarbejde»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 86.291 | 342.685 | -30.851 | 151.454 | 669.178 |
| Resultat før skat | -102.172 | 33.954 | -67.131 | 44.820 | 460.320 |
| Årets resultat | -79.695 | 26.294 | -52.142 | 34.960 | 358.737 |
| Egenkapital | 1.077.115 | 1.156.810 | 1.411.315 | 1.463.457 | 1.678.497 |
| Aktiver i alt | 1.167.397 | 1.281.009 | 1.494.880 | 2.399.220 | 3.093.967 |
| Omsætningsaktiver | 1.092.009 | 1.179.825 | 1.367.900 | 2.304.974 | 2.976.775 |
| Kortfristet gæld | 90.282 | 124.199 | 52.690 | 906.770 | 1.370.270 |
| Gæld i alt | 90.282 | 124.199 | 52.690 | 906.770 | 1.370.270 |
| Soliditetsgrad | 92.3% | 90.3% | 94.4% | 61% | 54.3% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 4 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
ORLA ANDERSEN HOLDING A/S Siden 24 Aug 2005100% Ejer
Ledelse
1-
Orla Andersen Siden 23 Apr 1997Direktør
Produktionsenheder
1E.A.BYG APS
P-nr. 1004093004
Højgårdvej 19, 7323 Give
Murerarbejde (439100)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: ORLA ANDERSEN HOLDING A/S (CVR 28976976)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver murervirksomhed, murerarbejde, byggeri.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.