Egebjerg Construction ApS
CVR 38 02 62 32 · Haslev · Fremstilling af færdige foderblandinger til landbrugsdyr · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Egebjerg Construction ApS har CVR-nummer 38026232. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Fremstilling af færdige foderblandinger til landbrugsdyr (branchekode 109100). Adresse: Tornelundsvej 7, 4690 Haslev. Stiftet: 21. september 2016. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. maj 2024 – 30. april 2025): omsætning 140.946 kr., bruttofortjeneste 103.689 kr., årets resultat 10.536 kr., egenkapital 53.076 kr., aktiver i alt 4.006.362 kr. Soliditetsgraden på 1,3 % er lavere end hos 83 % af de 48 virksomheder i branchen «Fremstilling af færdige foderblandinger til landbrugsdyr», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 10.536 kr. er højere end hos 52 % af de 48 virksomheder i branchen «Fremstilling af færdige foderblandinger til landbrugsdyr», der har offentliggjort regnskab. Omsætningen faldt 2 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Egebjerg Construction ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling af færdige foderblandinger til landbrugsdyr (109100)
- Adresse
- Tornelundsvej 7, 4690 Haslev
- Kommune
- NÆSTVED
- Esben.clausen@mail.dk
- Stiftet
- 21 Sep 2016
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- udøve virksomhed med handel og service og aktiviteter i tilknytning hertil samt udlejning af fast ejendom
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af en direktør alene.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2021-03-22
- Momsnr. (EU VIES)
- DK38026232 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Tornelundsvej 7, 4690 Haslev
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Overskudsgrad
7,5%
▲ 2,0 pp
Årets resultat i % af omsætning
Egenkapitalforrentning
19,9%
▲ 1,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,10
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
1,3%
▲ 0,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
32,2%
▲ 32,2 pp
Ændring ift. året før
Vækst i omsætning
-1,9%
▼ 1,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
48 virksomheder i «Fremstilling af færdige foderblandinger til landbrugsdyr»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 140.946 | 143.708 | 137.637 | 73.558 | 35.058 |
| Bruttoresultat | 103.689 | 107.073 | 86.286 | 55.314 | 107.966 |
| Resultat før skat | 15.574 | 13.296 | 26.453 | 21.379 | 59.676 |
| Årets resultat | 10.536 | 7.972 | 20.667 | 24.921 | 49.633 |
| Egenkapital | 53.076 | 42.540 | 34.564 | 13.897 | -11.024 |
| Aktiver i alt | 4.006.362 | 4.037.180 | 4.196.434 | 4.612.943 | 1.814.018 |
| Omsætningsaktiver | 220.164 | 243.649 | 391.903 | 827.412 | 1.073.685 |
| Kortfristet gæld | 2.265.127 | 2.215.921 | 2.293.823 | 2.642.887 | 1.825.042 |
| Gæld i alt | 3.953.286 | 3.994.640 | 4.161.870 | 4.599.046 | 1.825.042 |
| Soliditetsgrad | 1.3% | 1.1% | 0.8% | 0.3% | -0.6% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Thomas Melgaard Clausen Siden 21 Sep 201633,33% Ejer
-
Aversi Invest ApS Siden 21 Sep 201650% Ejer
Ledelse
2-
Esben Clausen Siden 21 Sep 2016Direktør
-
Thomas Melgaard Clausen Siden 21 Sep 2016Direktør
Produktionsenheder
1Egebjerg Construction ApS
P-nr. 1021769912
Tornelundsvej 7, 4690 Haslev
Fremstilling af færdige foderblandinger til landbrugsdyr (109100)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: GMC, Aversi ApS (CVR 33249551)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver landbrugsdyr, foderblandinger, færdige.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.