EGESKOV STÅLTEKNIK ApS
CVR 35 67 29 82 · Tune · Maskinforarbejdning af metal · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
EGESKOV STÅLTEKNIK ApS har CVR-nummer 35672982. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Maskinforarbejdning af metal (branchekode 255300). Adresse: Industrihegnet 18, 4030 Tune. Stiftet: 18. februar 2014. Status: aktiv. Antal ansatte: 2. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 1.269.415 kr., årets resultat 411.609 kr., egenkapital 843.343 kr., aktiver i alt 1.231.053 kr. Soliditetsgraden på 68,5 % er højere end hos 76 % af de 607 virksomheder i branchen «Maskinforarbejdning af metal», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 411.609 kr. er højere end hos 59 % af de 607 virksomheder i branchen «Maskinforarbejdning af metal», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 13 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som EGESKOV STÅLTEKNIK ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Maskinforarbejdning af metal (255300)
- Adresse
- Industrihegnet 18, 4030 Tune
- Kommune
- GREVE
- Antal ansatte
-
2
2014 2018
- Stiftet
- 18 Feb 2014
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- håndværksvirksomhed primært som smed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren alene.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2014-02-18
- Binavne
- EGESKOV SMED & ENTREPRENØR ApS
- Momsnr. (EU VIES)
- DK35672982 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Industrihegnet 18, 4030 Tune
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
48,8%
▼ 3,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,77
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
68,5%
▲ 1,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-26,8%
▼ 26,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
607 virksomheder i «Maskinforarbejdning af metal»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 1.269.415 | 1.454.471 | 1.398.603 | 1.595.863 | 1.585.818 |
| Resultat før skat | 529.891 | 725.334 | 666.199 | 394.907 | 389.559 |
| Årets resultat | 411.609 | 562.644 | 517.943 | 307.643 | 303.663 |
| Egenkapital | 843.343 | 1.081.734 | 879.090 | 661.147 | 693.504 |
| Aktiver i alt | 1.231.053 | 1.619.622 | 2.052.682 | 1.428.162 | 1.377.385 |
| Omsætningsaktiver | 1.074.689 | 1.493.164 | 1.847.394 | 1.164.507 | 1.104.287 |
| Kortfristet gæld | 387.710 | 537.888 | 1.173.592 | 767.015 | 683.881 |
| Gæld i alt | 387.710 | 537.888 | 1.173.592 | 767.015 | 683.881 |
| Soliditetsgrad | 68.5% | 66.8% | 42.8% | 46.3% | 50.3% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
ES TUNE HOLDING ApS Siden 3 Mar 2014100% Ejer
Ledelse
1-
Jacob Egeskov Siden 18 Feb 2014Adm. dir.
Produktionsenheder
1EGESKOV STÅLTEKNIK ApS
P-nr. 1019172232
Industrihegnet 18, 4030 Tune
Maskinforarbejdning af metal (255300)
👥 2 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)EGESKOV STÅLTEKNIK ApS
Industrihegnet 18, 4030 Tune
Godkendelsespligtig (bilag 1)
Maskinfabrikker, maskinværksteder og andre virksomheder, der foretager forarbejdning af jern, stål eller metaller med et hertil indrettet produktionsareal på mellem 100 og 1.000 m2.
Tilsyn: Greve Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: ES TUNE HOLDING ApS (CVR 35675841)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver smed, håndværksvirksomhed, maskinforarbejdning.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.