ELLEGAARD ENTREPRISE A/S
CVR 28 65 55 33 · Rødding · Opførelse af bygninger · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
ELLEGAARD ENTREPRISE A/S har CVR-nummer 28655533. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Opførelse af bygninger (branchekode 410000). Adresse: Industrivej 18, 6630 Rødding. Stiftet: 28. juni 2006. Status: aktiv. Antal ansatte: 6. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 1.428.407 kr., årets resultat 256.720 kr., egenkapital 1.880.956 kr., aktiver i alt 3.528.748 kr. Soliditetsgraden på 53,3 % er højere end hos 71 % af de 2.755 virksomheder i branchen «Opførelse af bygninger», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 256.720 kr. er højere end hos 66 % af de 2.755 virksomheder i branchen «Opførelse af bygninger», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 7 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som ELLEGAARD ENTREPRISE A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Opførelse af bygninger (410000)
- Adresse
- Industrivej 18, 6630 Rødding
- Kommune
- VEJEN
- Antal ansatte
-
6
2006 2018
- Telefon
- 74841806
- Stiftet
- 28 Jun 2006
- Selskabskapital
- 750.000 DKK
- Formål
- murer- og tømrervirksomhed samt anden hermed beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2017-01-16
- Momsnr. (EU VIES)
- DK28655533 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Industrivej 18, 6630 Rødding
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
13,6%
▲ 4,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,49
▲ 0,8
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
53,3%
▲ 12,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
45,4%
▲ 45,4 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2755 virksomheder i «Opførelse af bygninger»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 1.428.407 | 1.328.929 | 1.380.228 | 1.407.490 | 1.033.967 |
| Resultat før skat | 332.797 | 254.575 | 484.411 | 440.426 | 78.071 |
| Årets resultat | 256.720 | 176.575 | 425.411 | 341.426 | 61.071 |
| Egenkapital | 1.880.956 | 1.837.600 | 1.861.025 | 1.435.614 | 1.094.188 |
| Aktiver i alt | 3.528.748 | 4.461.952 | 6.284.310 | 5.567.642 | 5.223.731 |
| Omsætningsaktiver | 2.713.421 | 3.538.067 | 5.238.130 | 4.371.625 | 3.967.156 |
| Kortfristet gæld | 1.087.753 | 2.030.538 | 3.804.111 | 3.474.548 | 3.376.070 |
| Gæld i alt | 1.596.792 | 2.599.352 | 4.398.285 | 4.107.028 | 4.079.543 |
| Soliditetsgrad | 53.3% | 41.2% | 29.6% | 25.8% | 20.9% |
| Ansatte (gns.) | 6 | 7 | 8 | 7 | 12 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
KDMS HOLDING ApS Siden 31 Dec 2016100% Ejer
Ledelse
4-
Palle Kjær Siden 18 Jun 2014Bestyrelsesmedlem
-
Bent Nissen Ellegaard Siden 16 Jan 2017Formand
-
Kristian John Schmidt Siden 16 Jan 2017Bestyrelsesmedlem
-
Kristian John Schmidt Siden 16 Jan 2017Adm. dir.
Produktionsenheder
1ELLEGAARD ENTREPRISE A/S
P-nr. 1001893724
Industrivej 18, 6630 Rødding
Opførelse af bygninger (410000)
👥 6 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)ELLEGAARD ENTREPRISE A/S
Industrivej 18, 6630 Rødding
Godkendelsespligtig (bilag 1)
Maskinfabrikker, maskinværksteder og andre virksomheder, der foretager forarbejdning af jern, stål eller metaller med et hertil indrettet produktionsareal på mellem 100 og 1.000 m2.
Tilsyn: Vejen Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: KDMS HOLDING ApS (CVR 30553608)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver murer, tømrervirksomhed, opførelse.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.