ELLEHAMMERS HAVE ApS
CVR 35 52 33 40 · Allinge · Opførelse af bygninger · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
ELLEHAMMERS HAVE ApS har CVR-nummer 35523340. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Opførelse af bygninger (branchekode 410000). Adresse: Kirkeplads 4, 3770 Allinge. Stiftet: 30. oktober 2013. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste -11.425 kr., årets resultat -5.745 kr., egenkapital 95.801 kr., aktiver i alt 158.177 kr. Soliditetsgraden på 60,6 % er højere end hos 77 % af de 2.755 virksomheder i branchen «Opførelse af bygninger», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -5.745 kr. er lavere end hos 64 % af de 2.755 virksomheder i branchen «Opførelse af bygninger», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som ELLEHAMMERS HAVE ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Opførelse af bygninger (410000)
- Adresse
- Kirkeplads 4, 3770 Allinge
- Kommune
- BORNHOLMS REGIONSKOMMUNE
- Stiftet
- 30 Oct 2013
- Selskabskapital
- 80.000 DKK
- Formål
- finansierings- og investeringsvirksomhed, herunder opføre boliger og ejendomme med henblik på videresalg eller udlejning samt anden beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2014-05-08
- Momsnr. (EU VIES)
- DK35523340 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Kirkeplads 4, 3770 Allinge
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-6,0%
▼ 4,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
12,78
▼ 2,7
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
60,6%
▼ 2,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-386,0%
▼ 386,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2755 virksomheder i «Opførelse af bygninger»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -11.425 | -9.400 | 39.150 | -8.974 | -114.000 |
| Resultat før skat | -7.365 | -1.516 | 43.093 | -13.182 | -115.781 |
| Årets resultat | -5.745 | -1.182 | 33.613 | -10.282 | -90.309 |
| Egenkapital | 95.801 | 101.546 | 217.728 | 184.115 | 194.397 |
| Aktiver i alt | 158.177 | 162.026 | 287.657 | 294.565 | 426.096 |
| Omsætningsaktiver | 158.177 | 162.026 | 287.657 | 294.565 | 426.096 |
| Kortfristet gæld | 12.376 | 10.480 | 19.929 | 10.450 | 131.699 |
| Gæld i alt | 12.376 | 10.480 | 19.929 | 10.450 | 131.699 |
| Soliditetsgrad | 60.6% | 62.7% | 75.7% | 62.5% | 45.6% |
| Ansatte (gns.) | — | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
RØ-HOLDING ApS Siden 30 Oct 2013100% Ejer
Ledelse
1-
Jørgen Kim Christiansen Siden 30 Oct 2013Direktør
Produktionsenheder
1ELLEHAMMERS HAVE ApS
P-nr. 1018863134
Kirkeplads 4, 3770 Allinge
Opførelse af bygninger (410000)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: RØ-HOLDING ApS (CVR 25043308)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver videresalg, finansierings, opføre.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.