ELLERISHAVE HOLDING ApS
CVR 35 84 77 90 · Glamsbjerg · Anden finansiel formidling i.a.n. · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
ELLERISHAVE HOLDING ApS har CVR-nummer 35847790. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Anden finansiel formidling i.a.n. (branchekode 649990). Adresse: Ebberupvej 44, 5620 Glamsbjerg. Stiftet: 8. maj 2014. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -9.385 kr., årets resultat 427.712 kr., egenkapital 880.105 kr., aktiver i alt 3.004.441 kr. Soliditetsgraden på 29,3 % er lavere end hos 84 % af de 20.981 virksomheder i branchen «Anden finansiel formidling i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 427.712 kr. er højere end hos 72 % af de 20.981 virksomheder i branchen «Anden finansiel formidling i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som ELLERISHAVE HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Anden finansiel formidling i.a.n. (649990)
- Adresse
- Ebberupvej 44, 5620 Glamsbjerg
- Kommune
- ASSENS
- Stiftet
- 8 May 2014
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- eje anparter og aktier i andre selskaber, investering, formueadministration
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2018-05-27
- Momsnr. (EU VIES)
- DK35847790 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Ebberupvej 44, 5620 Glamsbjerg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
48,6%
▲ 68,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,21
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
29,3%
▲ 4,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
458,3%
▲ 458,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
20981 virksomheder i «Anden finansiel formidling i.a.n.»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -9.385 | -9.710 | -14.148 | -9.780 | -8.136 |
| Resultat før skat | 412.114 | -133.778 | 98.646 | 143.432 | 159.611 |
| Årets resultat | 427.712 | -119.368 | 113.034 | 143.432 | 159.611 |
| Egenkapital | 880.105 | 587.393 | 828.761 | 833.527 | 804.495 |
| Aktiver i alt | 3.004.441 | 2.346.508 | 2.393.569 | 1.926.346 | 1.752.364 |
| Omsætningsaktiver | 449.514 | 275.059 | 255.739 | 493.718 | 354.777 |
| Kortfristet gæld | 2.124.336 | 1.759.115 | 1.564.808 | 1.092.819 | 947.869 |
| Gæld i alt | 2.124.336 | 1.759.115 | 1.564.808 | 1.092.819 | 947.869 |
| Soliditetsgrad | 29.3% | 25% | 34.6% | 43.3% | 45.9% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Henrik Normann Andersen Siden 8 May 2014100% Ejer
Ledelse
1-
Henrik Normann Andersen Siden 8 May 2014Direktør
Produktionsenheder
1ELLERISHAVE HOLDING ApS
P-nr. 1019375087
Ebberupvej 44, 5620 Glamsbjerg
Anden finansiel formidling i.a.n. (649990)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 26.107 DKK | 5.742 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 115.002 DKK | 25.300 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -41.273 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -29.857 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -29.694 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: ELLERISHAVE HOLDING ApS (CVR 35847790)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver formueadministration.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.