ELMA INSTRUMENTS A/S
CVR 24 22 94 08 · Farum · Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
ELMA INSTRUMENTS A/S har CVR-nummer 24229408. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr (branchekode 466400). Adresse: Ryttermarken 2, 3520 Farum. Stiftet: 1. juli 1999. Status: aktiv. Antal ansatte: 35. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 46.753.960 kr., årets resultat 26.361.082 kr., egenkapital 37.292.403 kr., aktiver i alt 71.357.313 kr. Soliditetsgraden på 52,3 % er højere end hos 55 % af de 1.833 virksomheder i branchen «Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 26.361.082 kr. er højere end hos 99 % af de 1.833 virksomheder i branchen «Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 14 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som ELMA INSTRUMENTS A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr (466400)
- Adresse
- Ryttermarken 2, 3520 Farum
- Kommune
- FURESØ
- Antal ansatte
-
35
1999 2018
- Telefon
- 70221000
- Stiftet
- 1 Jul 1999
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- handel med instrumenter og komponenter til industrien
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør i forening med bestyrelsens formand, eller af to bestyrelsesmedlemmer i forening.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2022-04-29
- Binavne
- A.L. Laser A/S ELMA INFRARED A/S NEW INSTRUMENTS A/S NorCam A/S PT Nordic A/S Precision Technic Nordic A/S SAGAB ELECTRONIC A/S
- Momsnr. (EU VIES)
- DK24229408 ✓ Valideret
- LEI (GLEIF)
- 549300TDR0M54Q6CMU21 Øverste modervirksomhed: Indutrade Aktiebolag
- E-faktura (Peppol)
- ✓ Kan modtage e-fakturaer
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Ryttermarken 2, 3520 Farum
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Gættet domæne: elmainstruments.com Hjemmeside https://elma-instruments.com
- Gættet domæne: elma-instruments.dk Hjemmeside https://elma.dk/
- https://twitter.com/elmadanmark Sociale medier
- https://www.facebook.com/elma.danmark/ Sociale medier
- https://www.youtube.com/channel/UCMvJeGIkRgIhiuEnbyBzEzQ Sociale medier
Fundet automatisk. Sider markeret oplyst til CVR er virksomhedens egen registrerede adresse, hvor virksomhedens navn optræder på siden; øvrige er bekræftet ved, at CVR-nummeret optræder på siden (15. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
70,7%
▲ 2,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,72
▲ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
52,3%
▲ 1,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
14,0%
▲ 14,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1833 virksomheder i «Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 46.753.960 | 41.189.679 | 36.411.474 | 29.812.732 | 29.489.327 |
| Resultat før skat | 31.136.275 | 26.375.849 | 28.654.314 | 24.385.909 | 25.286.791 |
| Årets resultat | 26.361.082 | 23.128.709 | 25.187.520 | 22.186.968 | 22.901.741 |
| Egenkapital | 37.292.403 | 33.931.321 | 30.802.612 | 45.876.361 | 50.144.480 |
| Aktiver i alt | 71.357.313 | 66.099.357 | 73.568.058 | 96.403.034 | 96.645.467 |
| Omsætningsaktiver | 57.639.363 | 51.812.927 | 58.791.134 | 62.064.970 | 57.742.087 |
| Kortfristet gæld | 33.449.910 | 31.653.036 | 42.280.446 | 48.980.673 | 42.550.987 |
| Gæld i alt | 33.449.910 | 31.653.036 | 42.280.446 | 49.980.673 | 46.050.987 |
| Soliditetsgrad | 52.3% | 51.3% | 41.9% | 47.6% | 51.9% |
| Ansatte (gns.) | 32 | 31 | 30 | 28 | 25 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Indutrade Aktiebolag Siden 6 Jul 2017100% Ejer
Ledelse
4-
Anders Lisberg Petersen Siden 1 Aug 2023Adm. dir.
-
Lars Niklas Aldén Siden 8 Apr 2024Bestyrelsesmedlem
-
Thord Jesper Kristensson Siden 1 Sep 2025Formand
-
Kari Vilhelmi Lindroos Siden 27 Mar 2026Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1ELMA INSTRUMENTS A/S
P-nr. 1006428966
Ryttermarken 2, 3520 Farum
Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr (466400)
👥 35 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: INDUTRADE A/S (CVR 35386718)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Koncern
Fra ejerskab registreret i GLEIF (LEI)Øverste modervirksomhed
Indutrade Aktiebolag
Søstervirksomheder
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteter- EO-P ApS Kgs. Lyngby
- PR ELECTRONICS A/S Rønde
- FPRT ApS Vojens
- Tensacciai Denmark, Filial af Tensacciai S.r.l., Italien København V
- MLT Maskin & Laserteknik ApS Frederikssund
- STRECON A/S Sønderborg
- Pharma Components ApS Holte
- NORDEA INVESTMENT MANAGEMENT AB, DENMARK, FILIAL AF NORDEA INVESTMENT MANAGEMENT AB, SVERIGE København K
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver industrien, komponenter, instrumenter.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.