ELMEGÅRDENS Transport ApS
CVR 12 11 68 37 · Roskilde · Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
ELMEGÅRDENS Transport ApS har CVR-nummer 12116837. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. (branchekode 953190). Adresse: Tjærebyvej 101, 4000 Roskilde. Stiftet: 14. marts 1988. Status: aktiv. Antal ansatte: 4. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 3.075.727 kr., årets resultat 213.412 kr., egenkapital 505.165 kr., aktiver i alt 5.309.531 kr. Soliditetsgraden på 9,5 % er lavere end hos 80 % af de 1.939 virksomheder i branchen «Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 213.412 kr. er højere end hos 62 % af de 1.939 virksomheder i branchen «Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 41 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som ELMEGÅRDENS Transport ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. (953190)
- Adresse
- Tjærebyvej 101, 4000 Roskilde
- Kommune
- ROSKILDE
- Antal ansatte
-
4
1997 2018
- Telefon
- 46136852
- Stiftet
- 14 Mar 1988
- Selskabskapital
- 200.000 DKK
- Formål
- autoværksted og transportvirksomhed samt virksomhed med handel og finansiering og dermed beslægtede formål
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af to direktører i forening.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2017-03-14
- Binavne
- ELMEGAARDENS TRANSPORT ApS Tjæreby Container & Kran Service ApS
- Momsnr. (EU VIES)
- DK12116837 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Tjærebyvej 101, 4000 Roskilde
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
42,2%
▼ 325,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,90
▲ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
9,5%
▲ 4,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-80,1%
▼ 80,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1939 virksomheder i «Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n.»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | 2.944.677 |
| Bruttoresultat | 3.075.727 | 5.204.241 | 4.529.940 | 3.728.534 | 2.944.677 |
| Resultat før skat | 283.323 | 1.344.339 | 275.732 | 28.338 | 395.987 |
| Årets resultat | 213.412 | 1.073.410 | 172.283 | 7.107 | 315.850 |
| Egenkapital | 505.165 | 291.753 | -781.657 | 840.784 | 833.677 |
| Aktiver i alt | 5.309.531 | 5.471.433 | 5.502.164 | 4.365.429 | 3.003.294 |
| Omsætningsaktiver | 4.337.451 | 4.281.268 | 4.204.292 | 2.995.528 | 1.417.450 |
| Kortfristet gæld | 4.804.366 | 5.179.680 | 6.263.840 | 3.399.645 | 2.169.617 |
| Gæld i alt | 4.804.366 | 5.179.680 | 6.263.840 | 3.524.645 | 2.169.617 |
| Soliditetsgrad | 9.5% | 5.3% | -14.2% | 19.3% | 27.8% |
| Ansatte (gns.) | 6 | 7 | 9 | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
ELMEGÅRDEN HOLDING ApS Siden 15 Feb 2009100% Ejer
Ledelse
2-
Johnni Frederiksen Siden 14 Mar 1988Direktør
-
Lars Bo Lillegaard Larsen Siden 14 Mar 1988Direktør
Produktionsenheder
1ELMEGÅRDENS Transport ApS
P-nr. 1000333892
Tjærebyvej 101, 4000 Roskilde
Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. (953190)
👥 4 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: ELMEGÅRDEN HOLDING ApS (CVR 32080162)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver autoværksted, transportvirksomhed, beslægtede.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.