ELO Byg ApS
CVR 44 67 53 90 · Flemming · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
ELO Byg ApS har CVR-nummer 44675390. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (branchekode 433200). Adresse: Horsensvej 24, 8762 Flemming. Stiftet: 4. marts 2024. Status: aktiv. Antal ansatte: 11. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 3.377.321 kr., årets resultat 526.088 kr., egenkapital 899.525 kr., aktiver i alt 2.753.023 kr. Soliditetsgraden på 32,7 % er lavere end hos 57 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 526.088 kr. er højere end hos 86 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som ELO Byg ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
- Adresse
- Horsensvej 24, 8762 Flemming
- Kommune
- HEDENSTED
- Antal ansatte
- 11
- Stiftet
- 4 Mar 2024
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- handel og service
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af én direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2024-03-04
- Momsnr. (EU VIES)
- DK44675390 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Horsensvej 24, 8762 Flemming
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Gættet domæne: elo-byg.dk Hjemmeside https://elo-byg.dk
Fundet automatisk og bekræftet ved, at virksomhedens CVR-nummer optræder på siden (13. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
58,5%
▼ 31,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,49
▲ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
32,7%
▲ 7,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
56,7%
▲ 56,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
6597 virksomheder i «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Omsætning | — | — |
| Bruttoresultat | 3.377.321 | 2.016.581 |
| Resultat før skat | 697.204 | 439.587 |
| Årets resultat | 526.088 | 335.835 |
| Egenkapital | 899.525 | 373.437 |
| Aktiver i alt | 2.753.023 | 1.458.251 |
| Omsætningsaktiver | 2.753.023 | 1.458.251 |
| Kortfristet gæld | 1.853.498 | 1.084.814 |
| Gæld i alt | 1.853.498 | 1.084.814 |
| Soliditetsgrad | 32.7% | 25.6% |
| Ansatte (gns.) | 3 | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Lukas Valentas Holding ApS Siden 4 Mar 2024100% Ejer
Ledelse
1-
Lukas Valentas Siden 4 Mar 2024Adm. dir.
Produktionsenheder
1ELO Byg ApS
P-nr. 1030150224
Horsensvej 24, 8762 Flemming
Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
👥 11 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Lukas Valentas Holding ApS (CVR 44667444)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.