Emseul Holding ApS
CVR 37 44 70 64 · Hellerup · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Emseul Holding ApS har CVR-nummer 37447064. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Ahlmanns Alle 36, 2900 Hellerup. Stiftet: 11. februar 2016. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -33.077 kr., årets resultat 18.694.923 kr., egenkapital 19.424.618 kr., aktiver i alt 19.499.025 kr. Soliditetsgraden på 99,6 % er højere end hos 84 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 18.694.923 kr. er højere end hos 98 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Emseul Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Ahlmanns Alle 36, 2900 Hellerup
- Kommune
- GENTOFTE
- Stiftet
- 11 Feb 2016
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- besidde kapitalandele i andre virksomheder samt anden virksomhed, der står i forbindelse hermed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af 1 direktør eller af den samlede direktion
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2016-02-11
- Momsnr. (EU VIES)
- DK37447064 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Ahlmanns Alle 36, 2900 Hellerup
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
96,2%
▲ 63,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
262,06
▲ 262,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,6%
▲ 22,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
7.635,9%
▲ 7.635,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -33.077 | -11.232 | -10.031 | -14.198 | 100.052 |
| Resultat før skat | 18.753.025 | 296.040 | 377.455 | 88.464 | 66.695 |
| Årets resultat | 18.694.923 | 241.666 | 321.355 | 77.926 | 58.453 |
| Egenkapital | 19.424.618 | 729.695 | 488.029 | 166.674 | 88.748 |
| Aktiver i alt | 19.499.025 | 946.993 | 942.160 | 945.492 | 1.035.912 |
| Omsætningsaktiver | 19.499.025 | 13.681 | 8.848 | 12.180 | 102.600 |
| Kortfristet gæld | 74.407 | 217.298 | 454.131 | 778.818 | 947.164 |
| Gæld i alt | 74.407 | 217.298 | 454.131 | 778.818 | 947.164 |
| Soliditetsgrad | 99.6% | 77.1% | 51.8% | 17.6% | 8.6% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
PER ULRIK ANDERSEN HOLDING ApS Siden 11 Feb 2016100% Ejer
Ledelse
1-
Per Ulrik Andersen Siden 11 Feb 2016Adm. dir.
Produktionsenheder
1Emseul Holding ApS
P-nr. 1021150602
Ahlmanns Alle 36, 2900 Hellerup
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: PER ULRIK ANDERSEN HOLDING ApS (CVR 30240529)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver står.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.