ENDRESS+HAUSER A/S
CVR 49 00 15 17 · Søborg · Engroshandel med informations- og kommunikationsudstyr · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
ENDRESS+HAUSER A/S har CVR-nummer 49001517. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Engroshandel med informations- og kommunikationsudstyr (branchekode 465000). Adresse: Poppelgårdvej 10, 2860 Søborg. Stiftet: 11. april 1974. Status: aktiv. Antal ansatte: 38. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 43.351.083 kr., årets resultat 8.410.444 kr., egenkapital 20.809.093 kr., aktiver i alt 58.768.640 kr. Soliditetsgraden på 35,4 % er lavere end hos 58 % af de 984 virksomheder i branchen «Engroshandel med informations- og kommunikationsudstyr», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 8.410.444 kr. er højere end hos 93 % af de 984 virksomheder i branchen «Engroshandel med informations- og kommunikationsudstyr», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 14 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som ENDRESS+HAUSER A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Engroshandel med informations- og kommunikationsudstyr (465000)
- Adresse
- Poppelgårdvej 10, 2860 Søborg
- Kommune
- GLADSAXE
- Antal ansatte
-
38
1997 2018
- Telefon
- 70131132
- info@dk.endress.com
- Hjemmeside
- www.dk.endress.com
- Stiftet
- 11 Apr 1974
- Selskabskapital
- 1.000.000 DKK
- Formål
- handel med elektroniske, mekaniske og elektromekaniske artikler af enhver art samt enhver hermed i forbindelse stående virksomhed. Selskabet kan oprette filialer og indtræde i beslægtede og lignende virksomheder
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren i forening med et medlem af bestyrelsen eller af to medlemmer af bestyrelsen i forening.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2024-04-25
- Binavne
- E+H A/S Endress & Hauser A/S
- Momsnr. (EU VIES)
- DK49001517 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Poppelgårdvej 10, 2860 Søborg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Hjemmeside fra CVR: www.dk.endress.com Hjemmeside oplyst til CVR https://www.dk.endress.com/da
- https://facebook.com/EndressHauser Sociale medier
- https://twitter.com/Endress_Hauser Sociale medier
- https://www.instagram.com/endresshauser_people/ Sociale medier
- https://www.tiktok.com/@endresshauser_people Sociale medier
- https://www.youtube.com/EndressHauserAG Sociale medier
Fundet automatisk. Sider markeret oplyst til CVR er virksomhedens egen registrerede adresse, hvor virksomhedens navn optræder på siden; øvrige er bekræftet ved, at CVR-nummeret optræder på siden (15. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
40,4%
▼ 11,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,15
▼ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
35,4%
▼ 7,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-37,2%
▼ 37,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
984 virksomheder i «Engroshandel med informations- og kommunikationsudstyr»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | 226.886.625 | 217.865.191 | 228.662.118 | — |
| Bruttoresultat | 43.351.083 | 50.485.033 | 48.248.331 | 49.173.766 | 37.608.079 |
| Resultat før skat | 10.862.965 | 17.145.806 | 18.223.776 | 21.049.999 | 12.005.321 |
| Årets resultat | 8.410.444 | 13.385.350 | 14.153.635 | 16.385.481 | 9.347.894 |
| Egenkapital | 20.809.093 | 25.748.649 | 26.503.299 | 28.729.664 | 21.684.183 |
| Aktiver i alt | 58.768.640 | 59.619.461 | 50.844.835 | 53.070.146 | 52.909.018 |
| Omsætningsaktiver | 42.921.487 | 42.790.117 | 47.160.339 | 49.741.193 | 49.253.530 |
| Kortfristet gæld | 37.438.547 | 33.037.812 | 23.591.536 | 23.840.482 | 30.574.835 |
| Gæld i alt | 37.438.547 | 33.037.812 | 23.591.536 | 23.840.482 | 30.574.835 |
| Soliditetsgrad | 35.4% | 43.2% | 52.1% | 54.1% | 41% |
| Ansatte (gns.) | 37 | 37 | 35 | 35 | 35 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Endress+Hauser Management AG Siden 24 Aug 1993100% Ejer
Ledelse
4-
Linda Kaspersen Siden 24 Apr 2023Bestyrelsesmedlem
-
Virpi Helena Varjonen Siden 1 Jan 2024Bestyrelsesmedlem
-
Virpi Helena Varjonen Siden 1 Jan 2024Adm. dir.
-
Heinrich Bernhard Zehntner Siden 24 Apr 2023Formand
Produktionsenheder
1ENDRESS+HAUSER A/S
P-nr. 1001924763
Poppelgårdvej 10, 2860 Søborg
Engroshandel med informations- og kommunikationsudstyr (465000)
👥 37 ansatte
Fødevarekontrol (Smiley)
1 kontrolstederKilde: Fødevarestyrelsens Smiley-ordning (findsmiley.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 17.633.396 DKK | 3.879.326 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 20.723.623 DKK | 4.559.192 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 20.921.930 DKK | 4.602.818 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 12.273.149 DKK | 2.700.082 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 12.632.058 DKK | 2.779.040 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: ENDRESS+HAUSER A/S (CVR 49001517)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver elektromekaniske, indtræde, mekaniske.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.