Enemærke Holding ApS
CVR 36 93 04 54 · Charlottenlund · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Enemærke Holding ApS har CVR-nummer 36930454. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Ordrupvej 126A, 3. th, 2920 Charlottenlund. Stiftet: 22. juni 2015. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 1.332.132 kr., årets resultat 1.651.958 kr., egenkapital 9.310.080 kr., aktiver i alt 17.085.788 kr. Soliditetsgraden på 54,5 % er lavere end hos 73 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.651.958 kr. er højere end hos 87 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 149 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Enemærke Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Ordrupvej 126A, 3. th, 2920 Charlottenlund
- Kommune
- GENTOFTE
- Antal ansatte
- 1
- Telefon
- 28103810
- ene@nybolig.dk
- Stiftet
- 22 Jun 2015
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- ejendomsmæglervirksomhed, herunder ved ejerskab af kapitalandele i ejendomsmæglervirksomheder
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren
- Revision
- Nej
- Sekundære brancher
- Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning (702000)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK36930454 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 984500770AD868C5G941
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Ordrupvej 126A, 3. th, 2920 Charlottenlund
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
17,7%
▲ 11,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
11,17
▼ 3,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
54,5%
▼ 1,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
102,9%
▲ 102,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 1.332.132 | 534.405 | 541.565 | 303.565 | 330.909 |
| Resultat før skat | 1.740.547 | 722.752 | 859.318 | 1.447.640 | 2.429.683 |
| Årets resultat | 1.651.958 | 814.246 | 933.779 | 1.407.196 | 2.459.330 |
| Egenkapital | 9.310.080 | 12.486.122 | 11.793.876 | 10.977.896 | 9.685.101 |
| Aktiver i alt | 17.085.788 | 22.362.932 | 22.112.208 | 19.020.505 | 17.302.155 |
| Omsætningsaktiver | 5.232.542 | 7.074.547 | 6.722.881 | 2.478.302 | 6.520.381 |
| Kortfristet gæld | 468.269 | 477.895 | 613.537 | 791.907 | 311.247 |
| Gæld i alt | 7.775.708 | 9.876.810 | 10.318.332 | 8.042.609 | 7.617.054 |
| Soliditetsgrad | 54.5% | 55.8% | 53.3% | 57.7% | 56% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Martin Enemærke Siden 22 Jun 2015100% Ejer
Ledelse
1-
Martin Enemærke Siden 22 Jun 2015Direktør
Produktionsenheder
1Enemærke Holding ApS
P-nr. 1020504621
Ordrupvej 126A, 3. th, 2920 Charlottenlund
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -160.199 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -1.922 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -1.041.855 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 70.670 DKK | 15.532 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 3.766.556 DKK | 828.630 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Enemærke Holding ApS (CVR 36930454)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver ejendomsmæglervirksomheder, ejendomsmæglervirksomhed, ejerskab.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.