ENERGI-TEKNIK ApS
CVR 29 91 28 82 · Herning · Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
ENERGI-TEKNIK ApS har CVR-nummer 29912882. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder (branchekode 711210). Adresse: Haakonsgade 15, 7400 Herning. Stiftet: 15. september 2006. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): bruttofortjeneste 790.373 kr., årets resultat 384.982 kr., egenkapital 605.343 kr., aktiver i alt 1.140.883 kr. Soliditetsgraden på 53,1 % er lavere end hos 54 % af de 2.127 virksomheder i branchen «Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 384.982 kr. er højere end hos 69 % af de 2.127 virksomheder i branchen «Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 50 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som ENERGI-TEKNIK ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder (711210)
- Adresse
- Haakonsgade 15, 7400 Herning
- Kommune
- HERNING
- Antal ansatte
-
1
2007 2018
- Telefon
- 97220925
- overgaard.t@mail.tele.dk
- Stiftet
- 15 Sep 2006
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- automatisering, optimering og nyinstallering af varme og ventilationsanlæg med henblik på energibesparelse
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør alene.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2011-02-10
- Momsnr. (EU VIES)
- DK29912882 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Haakonsgade 15, 7400 Herning
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
63,6%
▲ 15,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,01
▲ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
53,1%
▼ 1,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
116,6%
▲ 116,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2127 virksomheder i «Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 790.373 | 526.210 | 512.926 | 645.832 | 366.226 |
| Resultat før skat | 493.696 | 227.890 | 210.168 | 360.998 | 67.895 |
| Årets resultat | 384.982 | 177.762 | 163.833 | 281.425 | 52.963 |
| Egenkapital | 605.343 | 370.361 | 292.600 | 708.768 | 477.344 |
| Aktiver i alt | 1.140.883 | 678.567 | 503.436 | 895.262 | 799.600 |
| Omsætningsaktiver | 1.074.300 | 564.984 | 340.073 | 680.731 | 766.726 |
| Kortfristet gæld | 535.540 | 303.504 | 201.944 | 175.361 | 322.256 |
| Gæld i alt | 535.540 | 303.504 | 201.944 | 175.361 | 322.256 |
| Soliditetsgrad | 53.1% | 54.6% | 58.1% | 79.2% | 59.7% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
OVERGAARD HOLDING ApS Siden 15 Sep 2006100% Ejer
Ledelse
1-
Tommy Overgaard Siden 15 Sep 2006Direktør
Produktionsenheder
1ENERGI-TEKNIK ApS
P-nr. 1012586708
Haakonsgade 15, 7400 Herning
Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder (711210)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: OVERGAARD HOLDING ApS (CVR 29912807)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver nyinstallering, energibesparelse, ventilationsanlæg.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.