Energig ApS
CVR 36 73 21 13 · Hinnerup · Detailhandel med informations- og kommunikationsudstyr · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Energig ApS har CVR-nummer 36732113. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Detailhandel med informations- og kommunikationsudstyr (branchekode 474000). Adresse: Navervej 14, 8382 Hinnerup. Stiftet: 4. maj 2015. Status: aktiv. Antal ansatte: 7. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): bruttofortjeneste 3.533.712 kr., årets resultat 661.053 kr., egenkapital 2.247.204 kr., aktiver i alt 4.622.226 kr. Soliditetsgraden på 48,6 % er højere end hos 58 % af de 446 virksomheder i branchen «Detailhandel med informations- og kommunikationsudstyr», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 661.053 kr. er højere end hos 85 % af de 446 virksomheder i branchen «Detailhandel med informations- og kommunikationsudstyr», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 40 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Energig ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Detailhandel med informations- og kommunikationsudstyr (474000)
- Adresse
- Navervej 14, 8382 Hinnerup
- Kommune
- FAVRSKOV
- Antal ansatte
-
7
2017 2018
- Telefon
- 70500999
- info@energig.dk
- Hjemmeside
- https://energig.com/da
- Stiftet
- 4 May 2015
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- handel med produkter indenfor sektoren for alternativ energi og anden i forbindelse hermed stående virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af én direktør
- Revision
- Ja
- Momsnr. (EU VIES)
- DK36732113 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Navervej 14, 8382 Hinnerup
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
29,4%
▲ 0,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,11
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
48,6%
▲ 0,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
42,2%
▲ 42,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
446 virksomheder i «Detailhandel med informations- og kommunikationsudstyr»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 3.533.712 | 2.522.102 | 3.326.625 | 2.034.821 | 1.418.662 |
| Resultat før skat | 855.691 | 604.373 | 1.197.678 | 484.619 | 328.342 |
| Årets resultat | 661.053 | 465.029 | 929.085 | 373.810 | 255.028 |
| Egenkapital | 2.247.204 | 1.586.151 | 1.521.122 | 792.037 | 418.227 |
| Aktiver i alt | 4.622.226 | 3.286.207 | 3.956.985 | 1.970.946 | 2.592.463 |
| Omsætningsaktiver | 4.596.683 | 3.286.207 | 3.956.985 | 1.970.946 | 2.592.463 |
| Kortfristet gæld | 2.180.384 | 1.560.712 | 2.167.270 | 1.068.100 | 2.111.896 |
| Gæld i alt | 2.355.612 | 1.700.056 | 2.435.863 | 1.178.909 | 2.174.236 |
| Soliditetsgrad | 48.6% | 48.3% | 38.4% | 40.2% | 16.1% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Stoffer Invest ApS Siden 29 Jun 2018100% Ejer
Ledelse
1-
Nils Simon Bøgedahl Christoffersen Siden 4 May 2015Direktør
Produktionsenheder
1Energig ApS
P-nr. 1020370560
Navervej 14, 8382 Hinnerup
Detailhandel med informations- og kommunikationsudstyr (474000)
👥 6 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Stoffer Invest ApS (CVR 39683547)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver sektoren, alternativ, energi.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.