Enorm ApS
CVR 37 41 46 70 · Flemming · Engroshandel med andre fødevarer · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
- Negativ egenkapital i seneste regnskab
- Virksomheden er ophørt
Kort fortalt
Enorm ApS har CVR-nummer 37414670. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Engroshandel med andre fødevarer (branchekode 463800). Adresse: Hedelundvej 15, 8762 Flemming. Stiftet: 28. januar 2016. Status: ophørt 29. juni 2026. Seneste årsrapport (regnskabsår 2024): bruttofortjeneste -19.790 kr., årets resultat -245.081.827 kr., egenkapital -244.661.149 kr., aktiver i alt 249.026 kr. Soliditetsgraden på -98.247,2 % er lavere end hos 100 % af de 363 virksomheder i branchen «Engroshandel med andre fødevarer», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -245.081.827 kr. er lavere end hos 100 % af de 363 virksomheder i branchen «Engroshandel med andre fødevarer», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Enorm ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Engroshandel med andre fødevarer (463800)
- Adresse
- Hedelundvej 15, 8762 Flemming
- Kommune
- HEDENSTED
- Stiftet
- 28 Jan 2016
- Ophørt
- 29 Jun 2026
- Sekundære brancher
- Forskning og eksperimentel udvikling inden for naturvidenskab og teknik (721000)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK37414670 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Hedelundvej 15, 8762 Flemming
Nøgletal (seneste regnskab)
Likviditetsgrad
13,70
▼ 6,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
-98.247,2%
▼ 98.342,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-269.253,2%
▼ 269.253,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
363 virksomheder i «Engroshandel med andre fødevarer»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -19.790 | -30.976 | -28.040 | -29.521 | 82.319 |
| Resultat før skat | -245.045.126 | -24.766 | 1.204.688 | -61.357 | -12.014 |
| Årets resultat | -245.081.827 | -90.989 | 1.204.404 | -39.700 | -9.371 |
| Egenkapital | -244.661.149 | 420.678 | 511.667 | -692.736 | -653.037 |
| Aktiver i alt | 249.026 | 442.853 | 529.668 | 561.264 | 620.812 |
| Omsætningsaktiver | 249.026 | 442.853 | 529.668 | 557.957 | 585.669 |
| Kortfristet gæld | 18.175 | 22.175 | 18.001 | 54.000 | 73.849 |
| Gæld i alt | 18.175 | 22.175 | 18.001 | 1.254.000 | 1.273.849 |
| Soliditetsgrad | -98247.2% | 95% | 96.6% | -123.4% | -105.2% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: ENORM Investor Holding A/S (CVR 40788255)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringshistorik
-
Status ændret
28 Jul 2026UNDERFRIVILLIGLIKVIDATION → OPLØSTEFTERFRIVILLIGLIKVIDATION
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver naturvidenskab, teknik, eksperimentel.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms