ENTREPRENØR JAN LARSEN ApS
CVR 28 85 39 98 · Sandved · Opførelse af bygninger · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
ENTREPRENØR JAN LARSEN ApS har CVR-nummer 28853998. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Opførelse af bygninger (branchekode 410000). Adresse: Ahornvej 21, 4262 Sandved. Stiftet: 24. juni 2005. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 289.230 kr., årets resultat -120.801 kr., egenkapital 62.505 kr., aktiver i alt 172.496 kr. Soliditetsgraden på 36,2 % er højere end hos 55 % af de 2.755 virksomheder i branchen «Opførelse af bygninger», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -120.801 kr. er lavere end hos 81 % af de 2.755 virksomheder i branchen «Opførelse af bygninger», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 9 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som ENTREPRENØR JAN LARSEN ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Opførelse af bygninger (410000)
- Adresse
- Ahornvej 21, 4262 Sandved
- Kommune
- NÆSTVED
- Antal ansatte
-
1
2005 2018
- Telefon
- 55456281
- Stiftet
- 24 Jun 2005
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- drift af entreprenørvirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2016-05-30
- Momsnr. (EU VIES)
- DK28853998 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Ahornvej 21, 4262 Sandved
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-193,3%
▼ 168,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,57
▼ 1,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
36,2%
▼ 24,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-166,1%
▼ 166,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2755 virksomheder i «Opførelse af bygninger»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 289.230 | 319.020 | 326.368 | 247.508 | 495.018 |
| Resultat før skat | -120.801 | -45.398 | -3.196 | -116.368 | 64.275 |
| Årets resultat | -120.801 | -45.398 | -3.196 | -101.179 | 49.326 |
| Egenkapital | 62.505 | 183.306 | 228.704 | 231.900 | 333.079 |
| Aktiver i alt | 172.496 | 300.106 | 325.667 | 368.596 | 604.488 |
| Omsætningsaktiver | 172.496 | 300.106 | 325.667 | 360.498 | 588.290 |
| Kortfristet gæld | 109.991 | 116.800 | 96.963 | 136.696 | 256.220 |
| Gæld i alt | 109.991 | 116.800 | 96.963 | 136.696 | 256.220 |
| Soliditetsgrad | 36.2% | 61.1% | 70.2% | 62.9% | 55.1% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
ENTREPRENØR JAN LARSEN HOLDING ApS Siden 1 Jun 2018100% Ejer
Ledelse
1-
Jan Nordstrand Larsen Siden 24 Jun 2005Direktør
Produktionsenheder
1ENTREPRENØR JAN LARSEN ApS
P-nr. 1011499771
Ahornvej 21, 4262 Sandved
Opførelse af bygninger (410000)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: ENTREPRENØR JAN LARSEN HOLDING ApS (CVR 33872631)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver entreprenørvirksomhed, opførelse, bygninger.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.