Ergolash ApS
CVR 37 85 54 80 · Odense SV · Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
- Negativ egenkapital i seneste regnskab
Kort fortalt
Ergolash ApS har CVR-nummer 37855480. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr (branchekode 466400). Adresse: Byghøjvej 4, 5250 Odense SV. Stiftet: 6. juli 2016. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 472.915 kr., årets resultat 248.287 kr., egenkapital -4.735.307 kr., aktiver i alt 416.034 kr. Soliditetsgraden på -1.138,2 % er lavere end hos 99 % af de 1.833 virksomheder i branchen «Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 248.287 kr. er højere end hos 54 % af de 1.833 virksomheder i branchen «Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Ergolash ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr (466400)
- Adresse
- Byghøjvej 4, 5250 Odense SV
- Kommune
- ODENSE
- Antal ansatte
- 1
- Stiftet
- 6 Jul 2016
- Selskabskapital
- 1.350.000 DKK
- Formål
- udøve virksomhed med handel af surrings materiel samt aktiviteter i tilknytning hertil
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2020-07-06
- Momsnr. (EU VIES)
- DK37855480 ✓ Valideret
- LEI (GLEIF)
- 549300XR7L1CMII7QZ12
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Byghøjvej 4, 5250 Odense SV
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Gættet domæne: ergolash.dk Hjemmeside https://ergolash.dk
- https://www.facebook.com/Ergolash-ApS-103949477743218/ Sociale medier
- https://www.instagram.com/ergolash/ Sociale medier
- https://www.tiktok.com/@ergolash.co Sociale medier
- https://www.youtube.com/channel/UCIm0gJ5dTgZlXVxgI4_3MPw Sociale medier
Fundet automatisk. Sider markeret oplyst til CVR er virksomhedens egen registrerede adresse, hvor virksomhedens navn optræder på siden; øvrige er bekræftet ved, at CVR-nummeret optræder på siden (22. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Likviditetsgrad
0,13
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
-1.138,2%
▼ 377,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
123,1%
▲ 123,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1833 virksomheder i «Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 472.915 | -343.667 | -311.641 | -324.524 | 64.235 |
| Resultat før skat | — | -1.073.920 | -1.638.299 | -1.290.597 | -515.413 |
| Årets resultat | 248.287 | -1.073.920 | -1.638.299 | -1.290.597 | -515.413 |
| Egenkapital | -4.735.307 | -4.983.594 | -3.909.674 | -2.271.375 | -980.777 |
| Aktiver i alt | 416.034 | 655.359 | 2.975.881 | 2.821.499 | 2.346.780 |
| Omsætningsaktiver | 329.567 | 544.432 | 2.831.346 | 2.673.155 | 2.190.758 |
| Kortfristet gæld | 2.635.304 | 3.196.198 | 4.514.063 | 3.560.696 | 3.327.557 |
| Gæld i alt | 416.034 | 5.638.953 | 6.885.555 | 5.092.874 | 3.327.557 |
| Soliditetsgrad | -1138.2% | -760.4% | -131.4% | -80.5% | -41.8% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 3 | 2 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
4-
SNEEK MANAGEMENT ApS Siden 30 Dec 201910% Ejer
-
VISTI JENSEN HOLDING ApS Siden 6 Jul 202010% Ejer
-
JAB2 ApS Siden 30 Dec 201933,33% Ejer
-
Samic Holding 2 ApS Siden 30 Dec 201933,33% Ejer
Ledelse
1-
Jesper Skalshøi Siden 30 Dec 2019Adm. dir.
Produktionsenheder
1Ergolash ApS
P-nr. 1021573686
Byghøjvej 4, 5250 Odense SV
Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr (466400)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -994.873 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -1.680.511 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -1.322.836 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -478.232 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -1.595.908 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Ergolash ApS (CVR 37855480)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver surrings, materiel, maskiner.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.