ESE ENTREPRISE A/S
CVR 32 88 65 58 · Horsens · Opførelse af bygninger · Aktieselskab · CVR-registret ↗
- Virksomheden er ophørt
Kort fortalt
ESE ENTREPRISE A/S har CVR-nummer 32886558. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Opførelse af bygninger (branchekode 410000). Adresse: Leddet 16, 8700 Horsens. Stiftet: 28. april 2010. Status: ophørt 2. oktober 2026. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): omsætning 120.880 kr., bruttofortjeneste -44.422 kr., årets resultat 7.464 kr., egenkapital 2.680.363 kr., aktiver i alt 2.682.703 kr. Soliditetsgraden på 99,9 % er højere end hos 98 % af de 2.755 virksomheder i branchen «Opførelse af bygninger», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 7.464 kr. er lavere end hos 57 % af de 2.755 virksomheder i branchen «Opførelse af bygninger», der har offentliggjort regnskab. Omsætningen faldt 78 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som ESE ENTREPRISE A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Opførelse af bygninger (410000)
- Adresse
- Leddet 16, 8700 Horsens
- Kommune
- HORSENS
- Antal ansatte
-
1
2011 2018
- Stiftet
- 28 Apr 2010
- Ophørt
- 2 Oct 2026
- Momsnr. (EU VIES)
- DK32886558 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Leddet 16, 8700 Horsens
Nøgletal (seneste regnskab)
Overskudsgrad
6,2%
▲ 35,0 pp
Årets resultat i % af omsætning
Egenkapitalforrentning
0,3%
▲ 5,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
675,61
▲ 602,4
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,9%
▲ 0,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
104,8%
▲ 104,8 pp
Ændring ift. året før
Vækst i omsætning
-77,6%
▼ 77,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2755 virksomheder i «Opførelse af bygninger»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 120.880 | 540.330 | 1.528.457 | 1.254.756 | 4.591.425 |
| Bruttoresultat | -44.422 | -157.022 | 78.308 | 995.182 | 931.554 |
| Resultat før skat | 9.569 | -199.697 | -171.002 | 308.539 | 333.776 |
| Årets resultat | 7.464 | -155.764 | -133.382 | 239.733 | 260.125 |
| Egenkapital | 2.680.363 | 2.807.899 | 3.663.663 | 3.797.046 | 3.557.313 |
| Aktiver i alt | 2.682.703 | 2.830.191 | 3.898.180 | 4.061.358 | 4.887.728 |
| Omsætningsaktiver | 1.580.932 | 1.632.170 | 2.603.909 | 2.670.837 | 3.400.957 |
| Kortfristet gæld | 2.340 | 22.292 | 201.063 | 101.328 | 1.167.431 |
| Gæld i alt | 2.340 | 22.292 | 201.063 | 101.328 | 1.167.431 |
| Soliditetsgrad | 99.9% | 99.2% | 94% | 93.5% | 72.8% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: KOLBE HOLDING ApS (CVR 32835171)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringshistorik
-
Status ændret
17 Oct 2026UNDERFRIVILLIGLIKVIDATION → OPLØSTEFTERFRIVILLIGLIKVIDATION
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver opførelse, bygninger.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms