Esoft HoldCo A/S
CVR 41 41 57 11 · København SV · Administrations- og kontorserviceaktiviteter · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Esoft HoldCo A/S har CVR-nummer 41415711. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Administrations- og kontorserviceaktiviteter (branchekode 821000). Adresse: Scandiagade 8, 6., 2450 København SV. Stiftet: 9. juni 2020. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): omsætning 0 kr., bruttofortjeneste -212.000 kr., årets resultat -38.882.000 kr., egenkapital 145.019.000 kr., aktiver i alt 145.047.000 kr. Soliditetsgraden på 100,0 % er højere end hos 95 % af de 1.606 virksomheder i branchen «Administrations- og kontorserviceaktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -38.882.000 kr. er lavere end hos 98 % af de 1.606 virksomheder i branchen «Administrations- og kontorserviceaktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Esoft HoldCo A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Administrations- og kontorserviceaktiviteter (821000)
- Adresse
- Scandiagade 8, 6., 2450 København SV
- Kommune
- KØBENHAVN
- Antal ansatte
- 1
- Stiftet
- 9 Jun 2020
- Selskabskapital
- 30.133.581 DKK
- Formål
- være holdingselskab for selskaber i Danmark og udlandet, der er beskæftiget indenfor handel, industri og produktion, herunder at yde konsulentbistand i form af rådgivning om økonomistyring, ledelse, strategi og lignende ydelser til koncernselskaber
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af et bestyrelsesformand i forening med et bestyrelsesmedlem, eller af bestyrelsesformand i forening med en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2025-12-19
- Binavne
- Holding af 9. marts 2020 A/S
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41415711 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Scandiagade 8, 6., 2450 København SV
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-26,8%
▼ 6,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
598,11
▼ 81,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
100,0%
▲ 0,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-8,0%
▼ 8,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1606 virksomheder i «Administrations- og kontorserviceaktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Bruttoresultat | -212.000 | -238.000 | -228.000 | -166.000 | — |
| Resultat før skat | -38.728.000 | -36.090.000 | -32.574.000 | -35.953.000 | -89.000 |
| Årets resultat | -38.882.000 | -36.014.000 | -32.535.000 | -35.915.000 | -89.000 |
| Egenkapital | 145.019.000 | 175.334.000 | 159.980.000 | 195.525.000 | 936.000 |
| Aktiver i alt | 145.047.000 | 175.364.000 | 170.034.000 | 195.896.000 | 944.000 |
| Omsætningsaktiver | 16.747.000 | 20.383.000 | 10.750.000 | 12.864.000 | 516.000 |
| Kortfristet gæld | 28.000 | 30.000 | 10.054.000 | 372.000 | — |
| Gæld i alt | 28.000 | 30.000 | 10.054.000 | 372.000 | 8.000 |
| Soliditetsgrad | 100% | 100% | 94.1% | 99.8% | 99.2% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
René Dines Hermand Siden 7 May 20255% Ejer
-
P-Esoft 2022 A/S Siden 31 May 202266,67% Ejer
Ledelse
4-
Thomas Weikop Siden 25 May 2022Bestyrelsesmedlem
-
Anders Ertmann Siden 28 Apr 2026Direktør
-
Allan Krogsgaard Jakobsen Siden 20 Oct 2023Formand
-
Rune Lillie Gornitzka Siden 20 Oct 2023Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1Esoft HoldCo A/S
P-nr. 1025902366
Scandiagade 8, 6., 2450 København SV
Administrations- og kontorserviceaktiviteter (821000)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: P-Esoft 2022 A/S (CVR 41241454)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver koncernselskaber, beskæftiget, økonomistyring.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.