Essens_Co by Evenues ApS
CVR 44 84 90 46 · København K · Servering af mad i restauranter og caféer · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Essens_Co by Evenues ApS har CVR-nummer 44849046. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Servering af mad i restauranter og caféer (branchekode 561110). Adresse: Dronningens Tværgade 2, 1302 København K. Stiftet: 21. maj 2024. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 2.732.079 kr., årets resultat 30.003 kr., egenkapital 900.178 kr., aktiver i alt 6.094.298 kr. Soliditetsgraden på 14,8 % er lavere end hos 55 % af de 4.451 virksomheder i branchen «Servering af mad i restauranter og caféer», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 30.003 kr. er højere end hos 51 % af de 4.451 virksomheder i branchen «Servering af mad i restauranter og caféer», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Essens_Co by Evenues ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Servering af mad i restauranter og caféer (561110)
- Adresse
- Dronningens Tværgade 2, 1302 København K
- Kommune
- KØBENHAVN
- Stiftet
- 21 May 2024
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- restaurationsvirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2025-10-06
- Binavne
- Evenues Food ApS
- Momsnr. (EU VIES)
- DK44849046 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Dronningens Tværgade 2, 1302 København K
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
3,3%
▼ 92,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,09
▼ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
14,8%
▼ 18,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-96,4%
▼ 96,4 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
4451 virksomheder i «Servering af mad i restauranter og caféer»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Omsætning | — | 7.814.105 |
| Bruttoresultat | 2.732.079 | 2.695.086 |
| Resultat før skat | 38.465 | 1.064.327 |
| Årets resultat | 30.003 | 830.175 |
| Egenkapital | 900.178 | 870.175 |
| Aktiver i alt | 6.094.298 | 2.604.824 |
| Omsætningsaktiver | 5.612.289 | 2.229.717 |
| Kortfristet gæld | 5.172.579 | 1.720.561 |
| Gæld i alt | 5.172.579 | 1.720.561 |
| Soliditetsgrad | 14.8% | 33.4% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
3-
AH HOLDING 2008 ApS Siden 21 May 202450% Ejer
-
Holy Holding 2021 ApS Siden 21 May 202420% Ejer
-
RASMØNI Holding ApS Siden 21 May 202425% Ejer
Ledelse
1-
Allan Hansen Siden 21 May 2024Direktør
Produktionsenheder
1Evenues Food ApS
P-nr. 1030377911
Bernstorffsvej 20A, 2900 Hellerup
Servering af mad i restauranter og caféer (561110)
Fødevarekontrol (Smiley)
1 kontrolstederKilde: Fødevarestyrelsens Smiley-ordning (findsmiley.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: AH HOLDING 2008 ApS (CVR 31282284)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver restaurationsvirksomhed, caféer, servering.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.