Essens Gaarden ApS
CVR 36 96 08 09 · Frederikshavn · Servering af mad i restauranter og caféer · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Essens Gaarden ApS har CVR-nummer 36960809. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Servering af mad i restauranter og caféer (branchekode 561110). Adresse: Hestvangvej 14, 9900 Frederikshavn. Stiftet: 9. juli 2015. Status: aktiv. Antal ansatte: 18. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 1.563.706 kr., årets resultat -255.867 kr., egenkapital 192.681 kr., aktiver i alt 1.259.496 kr. Soliditetsgraden på 15,3 % er lavere end hos 54 % af de 4.451 virksomheder i branchen «Servering af mad i restauranter og caféer», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -255.867 kr. er lavere end hos 85 % af de 4.451 virksomheder i branchen «Servering af mad i restauranter og caféer», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 38 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Essens Gaarden ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Servering af mad i restauranter og caféer (561110)
- Adresse
- Hestvangvej 14, 9900 Frederikshavn
- Kommune
- FREDERIKSHAVN
- Antal ansatte
-
18
2015 2018
- Stiftet
- 9 Jul 2015
- Selskabskapital
- 75.000 DKK
- Formål
- restaurationsdrift og anden virksomhed i forbindelse hermed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør alene.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2024-06-30
- Binavne
- Restaurant Essens Aps
- Momsnr. (EU VIES)
- DK36960809 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Hestvangvej 14, 9900 Frederikshavn
📍 Hovedadresse · 🏭 2 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-132,8%
▼ 140,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,48
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
15,3%
▼ 15,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-851,8%
▼ 851,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
4451 virksomheder i «Servering af mad i restauranter og caféer»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 1.563.706 | 2.514.636 | 1.851.771 | 2.585.450 | 2.160.072 |
| Resultat før skat | -255.867 | 53.194 | -109.336 | 65.860 | 107.724 |
| Årets resultat | -255.867 | 34.032 | -118.239 | 46.601 | 83.276 |
| Egenkapital | 192.681 | 448.548 | 414.516 | 567.444 | 575.843 |
| Aktiver i alt | 1.259.496 | 1.479.267 | 1.689.349 | 1.741.477 | 1.872.258 |
| Omsætningsaktiver | 514.127 | 502.486 | 565.191 | 1.649.753 | 1.749.606 |
| Kortfristet gæld | 1.066.815 | 1.030.719 | 1.274.833 | 1.171.333 | 1.030.961 |
| Gæld i alt | 1.066.815 | 1.030.719 | 1.274.833 | 1.171.333 | 1.293.215 |
| Soliditetsgrad | 15.3% | 30.3% | 24.5% | 32.6% | 30.8% |
| Ansatte (gns.) | 4 | 6 | 5 | 7 | 6 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Essens Holding ApS Siden 26 Aug 2021100% Ejer
Ledelse
1-
Tonny Kristensen Siden 30 Jun 2024Direktør
Produktionsenheder
2essens gaarden
P-nr. 1029993986
Hestvangvej 14, 9900 Frederikshavn
Servering af mad i restauranter og caféer (561110)
👥 12 ansatte
essens gaarden pop up
P-nr. 1030688755
Havnegade 7A, 9900 Frederikshavn
Servering af mad i restauranter og caféer (561110)
Fødevarekontrol (Smiley)
1 kontrolstederKilde: Fødevarestyrelsens Smiley-ordning (findsmiley.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | 581.320 DKK | 127.886 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Essens Holding ApS (CVR 42657662)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver restaurationsdrift, caféer, servering.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.