Estemco IV ApS
CVR 38 68 17 02 · København K · Investering for egen regning · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Estemco IV ApS har CVR-nummer 38681702. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Investering for egen regning (branchekode 649910). Adresse: Hauser Plads 20, 5., 1127 København K. Stiftet: 18. maj 2017. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -543.571 kr., årets resultat -5.496.459 kr., egenkapital 57.955.888 kr., aktiver i alt 112.758.209 kr. Soliditetsgraden på 51,4 % er lavere end hos 71 % af de 8.755 virksomheder i branchen «Investering for egen regning», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -5.496.459 kr. er lavere end hos 98 % af de 8.755 virksomheder i branchen «Investering for egen regning», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Estemco IV ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Investering for egen regning (649910)
- Adresse
- Hauser Plads 20, 5., 1127 København K
- Kommune
- KØBENHAVN
- Telefon
- 21461424
- willum@live.dk
- Stiftet
- 18 May 2017
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- investeringsvirksomhed i ind- og udland, herunder handel med enhver form for finansielle aktiver, samt anden forbundet virksomhed. Investeringer kan ske direkte eller gennem helt eller delvis ejede datter-selskaber
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af et medlem af direktionen.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2023-01-09
- Momsnr. (EU VIES)
- DK38681702 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 5493002D18NNRQZZ2P85
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Hauser Plads 20, 5., 1127 København K
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-9,5%
▼ 3,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,17
▼ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
51,4%
▼ 3,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-44,1%
▼ 44,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
8755 virksomheder i «Investering for egen regning»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -543.571 | -258.869 | -89.050 | -248.924 | -42.664 |
| Resultat før skat | -5.496.459 | -3.935.545 | 7.522.403 | -916.335 | 11.671.544 |
| Årets resultat | -5.496.459 | -3.814.563 | 7.403.031 | -694.021 | 9.481.246 |
| Egenkapital | 57.955.888 | 63.452.347 | 67.266.910 | 59.863.879 | 60.557.900 |
| Aktiver i alt | 112.758.209 | 115.568.247 | 117.380.660 | 61.142.000 | 62.070.182 |
| Omsætningsaktiver | 9.530.966 | 13.626.654 | 22.396.358 | 29.221.961 | 61.353.195 |
| Kortfristet gæld | 54.802.321 | 52.115.900 | 50.113.750 | 1.278.121 | 1.512.282 |
| Gæld i alt | 54.802.321 | 52.115.900 | 50.113.750 | 1.278.121 | 1.512.282 |
| Soliditetsgrad | 51.4% | 54.9% | 57.3% | 97.9% | 97.6% |
| Ansatte (gns.) | 2 | 2 | 0 | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Alette Mærsk Mc-Kinney Sørensen Siden 18 May 2017100% Ejer
Ledelse
2-
Alette Mærsk Mc-Kinney Sørensen Siden 18 May 2017Adm. dir.
-
Franz Willum Sørensen Siden 9 Jan 2023Direktør
Produktionsenheder
1Estemco IV ApS
P-nr. 1022489700
Hauser Plads 20, 5., 1127 København K
Investering for egen regning (649910)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -3.863.708 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -6.177.608 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 9.183.271 DKK | 2.020.304 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 2.065.576 DKK | 332.258 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Estemco IV ApS (CVR 38681702)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver datter, ske, ind.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.