Etting Træ og Byg ApS
CVR 41 92 01 06 · Sorø · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Etting Træ og Byg ApS har CVR-nummer 41920106. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (branchekode 433200). Adresse: Vinkelvej 14, 4180 Sorø. Stiftet: 7. december 2020. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 177.583 kr., årets resultat 804 kr., egenkapital 193.449 kr., aktiver i alt 220.010 kr. Soliditetsgraden på 87,9 % er højere end hos 95 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 804 kr. er lavere end hos 66 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 36 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Etting Træ og Byg ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
- Adresse
- Vinkelvej 14, 4180 Sorø
- Kommune
- SORØ
- Antal ansatte
- 1
- Stiftet
- 7 Dec 2020
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- tømrervirksomhed, herunder opskæring af træstammer samt tørring af træ til videre forarbejdning, og andet beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af én direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2020-12-07
- Binavne
- Lakeside Woodwork ApS
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41920106 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Vinkelvej 14, 4180 Sorø
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
0,4%
▼ 48,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
6,74
▲ 1,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
87,9%
▲ 5,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-99,2%
▼ 99,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
6597 virksomheder i «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 177.583 | 276.270 | 116.004 | 213.620 | 104.337 |
| Resultat før skat | 1.031 | 121.343 | -45.861 | 88.941 | 30.611 |
| Årets resultat | 804 | 94.659 | -35.772 | 69.385 | 24.372 |
| Egenkapital | 193.449 | 192.644 | 97.985 | 133.757 | 64.372 |
| Aktiver i alt | 220.010 | 234.626 | 127.469 | 184.099 | 80.518 |
| Omsætningsaktiver | 179.129 | 226.716 | 112.779 | 162.629 | 52.268 |
| Kortfristet gæld | 26.561 | 41.982 | 29.484 | 50.342 | 16.146 |
| Gæld i alt | 26.561 | 41.982 | 29.484 | 50.342 | 16.146 |
| Soliditetsgrad | 87.9% | 82.1% | 76.9% | 72.7% | 79.9% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Etting Holding ApS Siden 7 Dec 2020100% Ejer
Ledelse
1-
Kim Etting Petersen Siden 7 Dec 2020Direktør
Produktionsenheder
1Etting Træ og Byg ApS
P-nr. 1026558332
Vinkelvej 14, 4180 Sorø
Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Etting Holding ApS (CVR 41917288)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver træstammer, opskæring, tørring.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.