Fælledvej 8 ApS
CVR 42 26 31 33 · Frederiksberg · Servering af mad i restauranter og caféer · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
- Negativ egenkapital i seneste regnskab
Kort fortalt
Fælledvej 8 ApS har CVR-nummer 42263133. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Servering af mad i restauranter og caféer (branchekode 561110). Adresse: Duevej 1, 2000 Frederiksberg. Stiftet: 29. marts 2021. Status: aktiv. Antal ansatte: 24. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 2.503.952 kr., årets resultat -240.501 kr., egenkapital -1.323.731 kr., aktiver i alt 1.602.608 kr. Soliditetsgraden på -82,6 % er lavere end hos 85 % af de 4.451 virksomheder i branchen «Servering af mad i restauranter og caféer», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -240.501 kr. er lavere end hos 84 % af de 4.451 virksomheder i branchen «Servering af mad i restauranter og caféer», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 36 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Fælledvej 8 ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Servering af mad i restauranter og caféer (561110)
- Adresse
- Duevej 1, 2000 Frederiksberg
- Kommune
- FREDERIKSBERG
- Antal ansatte
- 24
- Telefon
- 21492495
- anders@spadestikbyg.dk
- Stiftet
- 29 Mar 2021
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- café og restaurantvirksomhed på adressen Godthåbsvej 78 under navnet Vagns Kaffe & Vin
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af en direktør
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2024-05-23
- Sekundære brancher
- Detailhandel med bagværk og konfekture (472400)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42263133 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Duevej 1, 2000 Frederiksberg
📍 Hovedadresse · 🏭 2 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Likviditetsgrad
0,11
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
-82,6%
▼ 24,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
66,7%
▲ 66,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
4451 virksomheder i «Servering af mad i restauranter og caféer»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 2.503.952 | 1.841.708 | 335.951 | -3.499 | -2.496 |
| Resultat før skat | -240.501 | -721.791 | -397.724 | -3.715 | -206.183 |
| Årets resultat | -240.501 | -721.791 | -397.724 | -3.715 | -160.841 |
| Egenkapital | -1.323.731 | -1.083.230 | -361.439 | 36.285 | 40.000 |
| Aktiver i alt | 1.602.608 | 1.868.234 | 1.854.750 | 39.285 | 41.996 |
| Omsætningsaktiver | 315.862 | 405.120 | 267.774 | 37.285 | 39.996 |
| Kortfristet gæld | 2.926.339 | 2.951.464 | 2.216.189 | 3.000 | 1.996 |
| Gæld i alt | 2.926.339 | 2.951.464 | 2.216.189 | 3.000 | 1.996 |
| Soliditetsgrad | -82.6% | -58% | -19.5% | 92.4% | 95.2% |
| Ansatte (gns.) | 6 | 7 | 4 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
3-
Mikkel Mathias Steinø Siden 20 Dec 202225% Ejer
-
SPADESTIK BYG ApS Siden 20 Dec 202250% Ejer
-
HH 21 Holding ApS Siden 20 Dec 202225% Ejer
Ledelse
2-
Mikkel Mathias Steinø Siden 1 May 2024Direktør
-
Anders Nielsen Siden 29 Mar 2021Direktør
Produktionsenheder
2Fælledvej 8 ApS
P-nr. 1026972384
Duevej 1, 2000 Frederiksberg
Servering af mad i restauranter og caféer (561110)
👥 9 ansatte
Vagns Kaffe & Vin
P-nr. 1029673965
Godthåbsvej 78, 2000 Frederiksberg
Servering af mad i restauranter og caféer (561110)
Fødevarekontrol (Smiley)
1 kontrolstederKilde: Fødevarestyrelsens Smiley-ordning (findsmiley.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -721.791 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -630.108 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -3.715 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Fælledvej 8 ApS (CVR 42263133)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver vagns, godthåbsvej, adressen.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.