Falbeparken C5 ApS
CVR 40 05 96 28 · Randers C · Opførelse af bygninger · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Falbeparken C5 ApS har CVR-nummer 40059628. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Opførelse af bygninger (branchekode 410000). Adresse: St. Voldgade 10, 8900 Randers C. Stiftet: 18. november 2018. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste 1.960.915 kr., årets resultat 301.634 kr., egenkapital 11.379.525 kr., aktiver i alt 47.854.699 kr. Soliditetsgraden på 23,8 % er lavere end hos 58 % af de 2.755 virksomheder i branchen «Opførelse af bygninger», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 301.634 kr. er højere end hos 68 % af de 2.755 virksomheder i branchen «Opførelse af bygninger», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 12 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Falbeparken C5 ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Opførelse af bygninger (410000)
- Adresse
- St. Voldgade 10, 8900 Randers C
- Kommune
- RANDERS
- Antal ansatte
- 1
- falbep@jeba.dk
- Stiftet
- 18 Nov 2018
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- opførelse og salg af fast ejendom samt aktiviteter i tilknytning hertil
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2018-11-18
- Momsnr. (EU VIES)
- DK40059628 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)St. Voldgade 10, 8900 Randers C
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
2,7%
▼ 11,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,00
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
23,8%
▲ 21,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
69,1%
▲ 69,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2755 virksomheder i «Opførelse af bygninger»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 1.960.915 | 1.751.548 | 1.936.781 | 1.734.941 | -56.546 |
| Resultat før skat | 386.711 | 228.825 | -280.348 | 3.057.026 | -812.636 |
| Årets resultat | 301.634 | 178.351 | -219.663 | 2.371.462 | -634.018 |
| Egenkapital | 11.379.525 | 1.238.541 | 1.060.190 | 1.279.853 | -1.091.609 |
| Aktiver i alt | 47.854.699 | 48.107.239 | 48.562.432 | 56.950.444 | 53.881.631 |
| Omsætningsaktiver | 4.699 | 157.239 | 1.062.432 | 8.450.444 | 7.751.008 |
| Kortfristet gæld | 7.697.446 | 16.927.028 | 17.507.843 | 29.594.479 | 29.565.329 |
| Gæld i alt | 36.142.350 | 46.550.443 | 47.251.759 | 55.197.437 | 54.973.240 |
| Soliditetsgrad | 23.8% | 2.6% | 2.2% | 2.2% | -2% |
| Ansatte (gns.) | 1 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
FALBEPARKEN HOLDING ApS Siden 18 Nov 2018100% Ejer
Ledelse
1-
Holger Olesen Siden 18 Nov 2018Direktør
Produktionsenheder
1Falbeparken C5 ApS
P-nr. 1024175770
St. Voldgade 10, 8900 Randers C
Opførelse af bygninger (410000)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: FALBEPARKEN HOLDING ApS (CVR 36551720)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver opførelse, bygninger.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.