FALKE TØMRER OG SNEDKER ApS
CVR 14 98 09 97 · Køge · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
FALKE TØMRER OG SNEDKER ApS har CVR-nummer 14980997. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (branchekode 433200). Adresse: Falkevej 36, 4600 Køge. Stiftet: 1. marts 1991. Status: aktiv. Antal ansatte: 6. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste 2.054.971 kr., årets resultat -629.887 kr., egenkapital 934.127 kr., aktiver i alt 5.530.268 kr. Soliditetsgraden på 16,9 % er lavere end hos 72 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -629.887 kr. er lavere end hos 97 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 31 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som FALKE TØMRER OG SNEDKER ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
- Adresse
- Falkevej 36, 4600 Køge
- Kommune
- KØGE
- Antal ansatte
-
6
1997 2018
- Telefon
- 56655666
- Stiftet
- 1 Mar 1991
- Selskabskapital
- 200.000 DKK
- Formål
- handle og industri, herunder tømrer-, snedker- og byggevirksomhed samt anden hermed beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør alene.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2018-11-21
- Momsnr. (EU VIES)
- DK14980997 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- ✓ Kan modtage e-fakturaer
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Falkevej 36, 4600 Køge
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-67,4%
▼ 81,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,92
▼ 0,4
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
16,9%
▼ 13,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-347,7%
▼ 347,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
6597 virksomheder i «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 2.054.971 | 2.958.340 | 3.811.612 | 3.969.919 | 4.047.997 |
| Resultat før skat | -800.735 | 344.739 | 1.019.683 | 979.276 | 1.344.470 |
| Årets resultat | -629.887 | 254.291 | 790.835 | 760.890 | 1.046.721 |
| Egenkapital | 934.127 | 1.814.015 | 2.259.725 | 2.068.889 | 2.157.999 |
| Aktiver i alt | 5.530.268 | 6.032.591 | 5.007.993 | 5.148.406 | 5.401.058 |
| Omsætningsaktiver | 4.205.649 | 5.348.744 | 4.092.861 | 3.976.742 | 4.153.545 |
| Kortfristet gæld | 4.596.141 | 4.218.576 | 2.748.268 | 3.079.517 | 3.243.059 |
| Gæld i alt | 4.596.141 | 4.218.576 | 2.748.268 | 3.079.517 | 3.243.059 |
| Soliditetsgrad | 16.9% | 30.1% | 45.1% | 40.2% | 40% |
| Ansatte (gns.) | 6 | 7 | 7 | 6 | 7 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
AI KØGE HOLDING ApS Siden 1 Jul 2015100% Ejer
Ledelse
2-
Marianne Iversen Siden 1 Mar 1991Direktør
-
Anders Iversen Siden 28 Nov 2013Direktør
Produktionsenheder
1FALKE TØMRER OG SNEDKER APS
P-nr. 1000839198
Falkevej 36, 4600 Køge
Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
👥 6 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)Falke Tømrer og Snedker ApS
Falkevej 36, 4600 Køge
Andre virksomheder og anlæg, der er omfattet af § 42 i miljøbeskyttelsesloven, samt mellemstore fyringsanlæg forbundet med disse virksomheder og anlæg.
§ 42. Hvis erhvervsvirksomheder, herunder private eller offentlige bygge- og anlægsarbejder, eller faste anlæg til energiproduktion, som ikke er optaget på den i § 35 nævnte liste, medfører uhygiejniske forhold eller væsentlig forurening, herunder affaldsfrembringelse, kan tilsynsmyndigheden give påbud om, at forureningen skal nedbringes, herunder påbud om gennemførelse af bestemte foranstaltninger.
Tilsyn: Køge Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: AI KØGE HOLDING ApS (CVR 30513509)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver snedker, byggevirksomhed, handle.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.