FAMO METRO ApS
CVR 32 88 88 87 · København Ø · Servering af mad i restauranter og caféer · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
FAMO METRO ApS har CVR-nummer 32888887. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Servering af mad i restauranter og caféer (branchekode 561110). Adresse: Øster Søgade 114, 2100 København Ø. Stiftet: 3. maj 2010. Status: aktiv. Antal ansatte: 12. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 6.324.869 kr., årets resultat 61.230 kr., egenkapital 2.102.971 kr., aktiver i alt 3.433.234 kr. Soliditetsgraden på 61,3 % er højere end hos 82 % af de 4.451 virksomheder i branchen «Servering af mad i restauranter og caféer», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 61.230 kr. er højere end hos 56 % af de 4.451 virksomheder i branchen «Servering af mad i restauranter og caféer», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 16 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som FAMO METRO ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Servering af mad i restauranter og caféer (561110)
- Adresse
- Øster Søgade 114, 2100 København Ø
- Kommune
- KØBENHAVN
- Antal ansatte
-
12
2011 2018
- Telefon
- 35556630
- metro@famo.dk
- Hjemmeside
- www.famo.dk
- Stiftet
- 3 May 2010
- Selskabskapital
- 166.667 DKK
- Formål
- handel og industri, herunder restaurationsvirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2016-10-20
- Momsnr. (EU VIES)
- DK32888887 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Øster Søgade 114, 2100 København Ø
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
2,9%
▼ 3,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,11
▲ 0,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
61,3%
▲ 9,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-54,6%
▼ 54,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
4451 virksomheder i «Servering af mad i restauranter og caféer»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 6.324.869 | 7.507.182 | 5.754.376 | 5.453.135 | 4.989.195 |
| Resultat før skat | 82.342 | 181.461 | 370.191 | 579.743 | 654.106 |
| Årets resultat | 61.230 | 134.944 | 302.864 | 451.615 | 549.650 |
| Egenkapital | 2.102.971 | 2.041.741 | 1.906.797 | 1.603.933 | 1.152.318 |
| Aktiver i alt | 3.433.234 | 3.943.855 | 4.662.538 | 4.384.160 | 4.565.865 |
| Omsætningsaktiver | 2.181.595 | 2.340.384 | 2.678.059 | 1.865.380 | 1.819.145 |
| Kortfristet gæld | 1.032.615 | 1.559.487 | 2.373.541 | 1.880.227 | 2.413.547 |
| Gæld i alt | 1.224.309 | 1.744.342 | 2.551.800 | 2.780.227 | 3.413.547 |
| Soliditetsgrad | 61.3% | 51.8% | 40.9% | 36.6% | 25.2% |
| Ansatte (gns.) | 20 | 21 | 16 | 11 | 9 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
4-
GIUSY HOLDING ApS Siden 20 Oct 201633,33% Ejer
-
F M Holding ApS Siden 3 May 201025% Ejer
-
HO.PAR Holding ApS Siden 20 Oct 201615% Ejer
-
Aabmcp Holding ApS Siden 10 Dec 202310% Ejer
Ledelse
1-
Fabbio Mazzon Siden 6 Nov 2014Direktør
Produktionsenheder
1FAMO METRO ApS
P-nr. 1016023260
Øster Søgade 114, 2100 København Ø
Servering af mad i restauranter og caféer (561110)
👥 13 ansatte
Fødevarekontrol (Smiley)
1 kontrolstederKilde: Fødevarestyrelsens Smiley-ordning (findsmiley.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: GIUSY HOLDING ApS (CVR 29209677)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver restaurationsvirksomhed, caféer, servering.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.