Fannerupgård ApS
CVR 42 46 10 16 · Kolind · Dyrkning af korn (undtagen ris), bælgfrugter og olieholdige frø · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Fannerupgård ApS har CVR-nummer 42461016. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Dyrkning af korn (undtagen ris), bælgfrugter og olieholdige frø (branchekode 011100). Adresse: Kanalvej 85, 8560 Kolind. Stiftet: 10. juni 2021. Status: aktiv. Antal ansatte: 10. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 8.578.756 kr., årets resultat 1.003.426 kr., egenkapital 44.823.135 kr., aktiver i alt 162.459.810 kr. Soliditetsgraden på 27,6 % er lavere end hos 63 % af de 673 virksomheder i branchen «Dyrkning af korn (undtagen ris), bælgfrugter og olieholdige frø», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.003.426 kr. er højere end hos 81 % af de 673 virksomheder i branchen «Dyrkning af korn (undtagen ris), bælgfrugter og olieholdige frø», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 60 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Fannerupgård ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Dyrkning af korn (undtagen ris), bælgfrugter og olieholdige frø (011100)
- Adresse
- Kanalvej 85, 8560 Kolind
- Kommune
- NORDDJURS
- Antal ansatte
- 10
- Stiftet
- 10 Jun 2021
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- landbrug med skov- og planteproduktion og anden i forbindelse hermed stående virksomhed samt udlejning af landbrugsejendomme
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2021-06-10
- Sekundære brancher
- Dyrkning af træer og andre skovbrugsaktiviteter (021000)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42461016 ✓ Valideret
- LEI (GLEIF)
- 98450071D36D80F3D824
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Kanalvej 85, 8560 Kolind
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
2,2%
▼ 17,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,26
▲ 1,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
27,6%
▼ 0,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-88,2%
▼ 88,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
673 virksomheder i «Dyrkning af korn (undtagen ris), bælgfrugter og olieholdige frø»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 8.578.756 | 21.209.768 | 7.300.730 | 8.728.676 | 6.560.239 |
| Resultat før skat | -117.574 | 10.158.970 | -1.121.370 | 1.768.857 | 449.757 |
| Årets resultat | 1.003.426 | 8.485.770 | -429.321 | 1.466.994 | -234.335 |
| Egenkapital | 44.823.135 | 43.819.709 | 35.333.939 | 35.763.260 | — |
| Aktiver i alt | 162.459.810 | 158.344.419 | 140.418.532 | 140.640.028 | — |
| Omsætningsaktiver | 13.831.581 | 14.133.530 | 7.017.869 | 8.136.732 | — |
| Kortfristet gæld | 6.130.545 | 13.533.046 | 14.598.332 | 14.285.339 | — |
| Gæld i alt | 107.953.675 | 103.720.710 | 95.953.793 | 95.040.499 | — |
| Soliditetsgrad | 27.6% | 27.7% | 25.2% | 25.4% | — |
| Ansatte (gns.) | 7 | 7 | 7 | 7 | 6 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Fannerupgård Holding ApS Siden 15 Jun 2021100% Ejer
Ledelse
1-
Mikal Voigt Kjeldsen Siden 10 Jun 2021Direktør
Produktionsenheder
1Fannerupgård ApS
P-nr. 1027253705
Kanalvej 85, 8560 Kolind
Dyrkning af korn (undtagen ris), bælgfrugter og olieholdige frø (011100)
👥 10 ansatte
Miljøregulering
2 lokation(er)Fannerupgård ApS
Frederikslundvej 6, 8550 Ryomgård
Husdyrbrug
§ 16 b - Husdyrbrug med en tilladelse efter husdyrbrugloven jf. LBK nr. 256 af 21.03.2017 til husdyranlæg med et produktionsareal større end 100 m2 og en ammoniakemission E ≤ 750 kg. NH3-N pr. år, herunder pelsdyr. Ikke omfattet af BAT (kategori 2)
Tilsyn: Syddjurs Kommune
Fannerupgård ApS (Mikal Voigt Kjeldsen)
Kanalvej 85, 8560 Kolind
Husdyrbrug
HG § 1 stk 1 - Husdyrbrug der ikke har eller kan få en godkendelse, men med et dyrehold indenfor intervallet 75 < DE ≤ 250 DE (IED grænsen) og som har været omfattet af regelmæssige tilsyn inden 1. august 2017 Omfattet af regelmæssige tilsyn Øvrige husdyrbrug større end 3 DE, omfattet af lokaliseringsgodkendelser. Forudsat at disse var omfattet af regelmæssigt tilsyn inden 1. august 2017. Øvrige husdyrbrug, der ikke har en godkendelse/tilladelse med et dyrehold indenfor intervallet 3 < DE ≤ 75 DE og som har været omfattet af regelmæssige tilsyn inden 1. august 2017 Pelsdyrfarme som ikke har en godkendelse, men har været omfattet af regelmæssigt tilsyn inden 1. august 2017, med en produktion i intervallet 25 < DE ≤ 250 DE Omfattet af brugerbetaling Pelsdyrfarme, som ikke har en tilladelse, men har været omfattet af regelmæssigt tilsyn inden 1. august 2017, med en produktion i intervallet 3 < DE ≤ 25 DE Alle omfattet af brugerbetaling
Tilsyn: Norddjurs Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | 0 DKK | 0 DKK | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Fannerupgård Holding ApS (CVR 42465178)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver planteproduktion, skov, landbrugsejendomme.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.