Fenswine ApS
CVR 42 42 47 06 · Holmegaard · Engroshandel med vin og spiritus · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Fenswine ApS har CVR-nummer 42424706. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Engroshandel med vin og spiritus (branchekode 463420). Adresse: Næstvedvej 2, 4684 Holmegaard. Stiftet: 18. maj 2021. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -42.845 kr., årets resultat -34.805 kr., egenkapital 367.283 kr., aktiver i alt 752.873 kr. Soliditetsgraden på 48,8 % er højere end hos 67 % af de 600 virksomheder i branchen «Engroshandel med vin og spiritus», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -34.805 kr. er lavere end hos 68 % af de 600 virksomheder i branchen «Engroshandel med vin og spiritus», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Fenswine ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Engroshandel med vin og spiritus (463420)
- Adresse
- Næstvedvej 2, 4684 Holmegaard
- Kommune
- NÆSTVED
- Stiftet
- 18 May 2021
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- import samt salg af vine
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør samt formanden.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2021-05-18
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42424706 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Næstvedvej 2, 4684 Holmegaard
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-9,5%
▼ 44,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,85
▲ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
48,8%
▲ 2,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-124,8%
▼ 124,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
600 virksomheder i «Engroshandel med vin og spiritus»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -42.845 | 157.341 | -562.040 | 478.563 | 321.883 |
| Resultat før skat | -44.617 | 181.165 | -511.596 | 479.583 | 316.565 |
| Årets resultat | -34.805 | 140.619 | -399.163 | 374.071 | 246.561 |
| Egenkapital | 367.283 | 402.088 | 261.469 | 660.632 | 286.561 |
| Aktiver i alt | 752.873 | 872.505 | 849.267 | 1.104.866 | 594.803 |
| Omsætningsaktiver | 712.873 | 832.505 | 809.267 | 1.064.866 | 554.803 |
| Kortfristet gæld | 385.590 | 470.417 | 587.798 | 444.234 | 308.242 |
| Gæld i alt | 385.590 | 470.417 | 587.798 | 444.234 | 308.242 |
| Soliditetsgrad | 48.8% | 46.1% | 30.8% | 59.8% | 48.2% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
FENSMARK BRUGSFORENING A.M.B.A. Siden 18 May 2021100% Ejer
Ledelse
4-
Michael Brian Juhl Siden 18 May 2021Formand
-
Jan Wengberg Siden 18 May 2021Bestyrelsesmedlem
-
Hans Henrik Larsen Siden 18 May 2021Direktør
-
Hans Henrik Larsen Siden 18 May 2021Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1Fenswine ApS
P-nr. 1027209382
Næstvedvej 2, 4684 Holmegaard
Engroshandel med vin og spiritus (463420)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: FENSMARK BRUGSFORENING A.M.B.A. (CVR 10708915)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver vine, spiritus, vin.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.