Finn Jensens Eftf. A/S
CVR 36 56 35 40 · Sæby · Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Finn Jensens Eftf. A/S har CVR-nummer 36563540. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg (branchekode 432200). Adresse: Ålborgvej 79, 9300 Sæby. Stiftet: 12. marts 2015. Status: aktiv. Antal ansatte: 28. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 14.775.634 kr., årets resultat 2.203.142 kr., egenkapital 6.142.884 kr., aktiver i alt 12.849.481 kr. Soliditetsgraden på 47,8 % er højere end hos 56 % af de 2.183 virksomheder i branchen «Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 2.203.142 kr. er højere end hos 93 % af de 2.183 virksomheder i branchen «Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 40 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Finn Jensens Eftf. A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg (432200)
- Adresse
- Ålborgvej 79, 9300 Sæby
- Kommune
- FREDERIKSHAVN
- Antal ansatte
-
28
2015 2018
- Stiftet
- 12 Mar 2015
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- VVS-virksomhed samt anden dermed beslægtet vikrsomhed
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af direktøren.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2018-05-07
- Momsnr. (EU VIES)
- DK36563540 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- ✓ Kan modtage e-fakturaer
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Ålborgvej 79, 9300 Sæby
📍 Hovedadresse · 🏭 2 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
35,9%
▼ 0,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,00
▼ 0,4
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
47,8%
▼ 9,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
7,2%
▲ 7,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2183 virksomheder i «Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 14.775.634 | 10.576.141 | 11.111.730 | 8.877.825 | 11.863.063 |
| Resultat før skat | 2.838.338 | 2.477.185 | 2.924.558 | 2.177.508 | 2.701.835 |
| Årets resultat | 2.203.142 | 2.055.360 | 2.251.539 | 1.690.190 | 2.072.240 |
| Egenkapital | 6.142.884 | 5.689.742 | 4.834.382 | 4.582.843 | 4.892.653 |
| Aktiver i alt | 12.849.481 | 10.003.019 | 10.232.380 | 8.720.244 | 8.934.061 |
| Omsætningsaktiver | 11.977.557 | 9.110.841 | 8.921.288 | 7.539.231 | 7.649.694 |
| Kortfristet gæld | 5.987.494 | 3.868.132 | 4.963.774 | 3.769.784 | 3.660.908 |
| Gæld i alt | 5.987.494 | 3.868.132 | 4.963.774 | 3.769.784 | 3.660.908 |
| Soliditetsgrad | 47.8% | 56.9% | 47.2% | 52.6% | 54.8% |
| Ansatte (gns.) | 18 | 16 | 17 | 17 | 16 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
REFS HOLDING ApS Siden 1 Apr 202566,67% Ejer
-
Moso Holding Sæby ApS Siden 1 Apr 202525% Ejer
Ledelse
4-
Lars Brandt Siden 12 Jun 2025Bestyrelsesmedlem
-
René Frahm Sørensen Siden 12 Mar 2015Direktør
-
René Frahm Sørensen Siden 12 Mar 2015Bestyrelsesmedlem
-
Morten Sørensen Siden 12 Jun 2025Formand
Produktionsenheder
2Finn Jensens Eftf. A/S
P-nr. 1020228578
Ålborgvej 79, 9300 Sæby
Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg (432200)
👥 22 ansatte
Herluf Muhlig's Eftf.
P-nr. 1031888626
Sjællandsvej 8, 9900 Frederikshavn
Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg (432200)
👥 5 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: REFS HOLDING ApS (CVR 36556773)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver vikrsomhed, varme, vvs.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.