FLEKSI A/S
CVR 10 15 62 46 · Sunds · Fremstilling af møbler · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
FLEKSI A/S har CVR-nummer 10156246. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Fremstilling af møbler (branchekode 310000). Adresse: Thorupvej 20A, 7451 Sunds. Stiftet: 17. februar 1986. Status: aktiv. Antal ansatte: 10. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste 4.002.820 kr., årets resultat 1.665.806 kr., egenkapital 5.033.946 kr., aktiver i alt 6.730.850 kr. Soliditetsgraden på 74,8 % er højere end hos 86 % af de 521 virksomheder i branchen «Fremstilling af møbler», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.665.806 kr. er højere end hos 88 % af de 521 virksomheder i branchen «Fremstilling af møbler», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 23 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som FLEKSI A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling af møbler (310000)
- Adresse
- Thorupvej 20A, 7451 Sunds
- Kommune
- HERNING
- Antal ansatte
-
10
1997 2018
- Telefon
- 97142122
- jj@fleksi-as.dk
- Stiftet
- 17 Feb 1986
- Selskabskapital
- 600.000 DKK
- Formål
- handel og industri
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af bestyrelsens formand alene eller af to medlemmer af bestyrelsen i forening eller af en direktør alene
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2015-09-25
- Binavne
- FLEKSI-LÅGEN A/S
- Momsnr. (EU VIES)
- DK10156246 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Thorupvej 20A, 7451 Sunds
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
33,1%
▲ 10,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,48
▼ 0,7
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
74,8%
▲ 0,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
71,0%
▲ 71,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
521 virksomheder i «Fremstilling af møbler»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 4.002.820 | 3.253.014 | 4.891.783 | 5.372.195 | 3.449.209 |
| Resultat før skat | 2.124.957 | 1.269.912 | 2.366.814 | 2.813.990 | 1.681.123 |
| Årets resultat | 1.665.806 | 974.165 | 1.846.327 | 2.176.257 | 1.311.462 |
| Egenkapital | 5.033.946 | 4.368.140 | 5.393.975 | 5.247.649 | 4.371.392 |
| Aktiver i alt | 6.730.850 | 5.880.026 | 7.534.568 | 7.966.703 | 6.730.744 |
| Omsætningsaktiver | 3.903.515 | 4.647.981 | 6.467.163 | 6.272.352 | 4.604.002 |
| Kortfristet gæld | 1.573.244 | 1.481.803 | 2.105.781 | 2.230.801 | 1.730.352 |
| Gæld i alt | 1.573.244 | 1.481.803 | 2.105.781 | 2.605.801 | 2.205.352 |
| Soliditetsgrad | 74.8% | 74.3% | 71.6% | 65.9% | 64.9% |
| Ansatte (gns.) | 10 | 8 | 8 | 8 | 7 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
JUUL JAKOBSEN HOLDING ApS Siden 1 Jul 2013100% Ejer
Ledelse
4-
Mogens Filtenborg Siden 22 Mar 2016Bestyrelsesmedlem
-
Johnni Juul Jakobsen Siden 23 Nov 2007Bestyrelsesmedlem
-
Johnni Juul Jakobsen Siden 1 Jul 2013Direktør
-
Benthe Jakobsen Siden 1 Jul 2013Formand
Produktionsenheder
1FLEKSI A/S
P-nr. 1000027295
Thorupvej 20A, 7451 Sunds
Fremstilling af møbler (310000)
👥 9 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)Fleksi A/S
Thorupvej 20A, 7451 Sunds
Godkendelsespligtig (bilag 1)
Savværker med kapacitet for produktion af råtræ på mindre end 50.000 m3 fast masse pr. år af nåletræ eller mindre end 10.000 m3 fast masse pr. år af løvtræ eller med en samlet kapacitet for produktion af mindre end 50.000 m3 fast masse af nåle- og løvtræ pr. år. Møbelfabrikker og maskinsnedkerier. Bygningssnedkerier med et nettoproduktionsareal på mere end 200 m2.
Tilsyn: Herning Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: JUUL JAKOBSEN HOLDING ApS (CVR 35238948)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver møbler, industri.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.