FLEMMING NØRGAARD ANLÆG A/S
CVR 26 10 73 42 · Tilst · Anlæg af ledningsnet til væsker · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
FLEMMING NØRGAARD ANLÆG A/S har CVR-nummer 26107342. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Anlæg af ledningsnet til væsker (branchekode 422100). Adresse: Munkevejen 6, 8381 Tilst. Stiftet: 27. juni 2001. Status: aktiv. Antal ansatte: 63. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 29.664.658 kr., årets resultat 3.116.208 kr., egenkapital 14.742.996 kr., aktiver i alt 41.409.723 kr. Soliditetsgraden på 35,6 % er lavere end hos 62 % af de 456 virksomheder i branchen «Anlæg af ledningsnet til væsker», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 3.116.208 kr. er højere end hos 92 % af de 456 virksomheder i branchen «Anlæg af ledningsnet til væsker», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten var næsten uændret fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som FLEMMING NØRGAARD ANLÆG A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Anlæg af ledningsnet til væsker (422100)
- Adresse
- Munkevejen 6, 8381 Tilst
- Kommune
- AARHUS
- Antal ansatte
-
63
2001 2018
- Telefon
- 86247822
- jakob@fna.dk
- Hjemmeside
- www.fna.dk
- Stiftet
- 27 Jun 2001
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- entreprenør-, anlægs-, tømrer- og vognmandsvirksomhed, samt anden beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af formanden for bestyrelsen i forening med en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2026-09-24
- Binavne
- FN Asfalt A/S FNA Asfalt A/S FNA Diamanten A/S FNA Installation A/S Gundersen & Kjær A/S
- Momsnr. (EU VIES)
- DK26107342 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Munkevejen 6, 8381 Tilst
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Hjemmeside fra CVR: www.fna.dk Hjemmeside https://www.fna.dk
- https://facebook.com/616814031666989 Sociale medier
- https://twitter.com/intent/tweet?text=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2F616814031666989%2Fposts%2F673289068122068 Sociale medier
Fundet automatisk. Sider markeret oplyst til CVR er virksomhedens egen registrerede adresse, hvor virksomhedens navn optræder på siden; øvrige er bekræftet ved, at CVR-nummeret optræder på siden (14. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
21,1%
▼ 9,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,36
▲ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
35,6%
▲ 6,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-20,1%
▼ 20,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
456 virksomheder i «Anlæg af ledningsnet til væsker»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 29.664.658 | 29.853.781 | 29.431.747 | 25.462.271 | 20.796.138 |
| Resultat før skat | 4.021.782 | 5.057.840 | 6.840.367 | 3.739.046 | 1.916.953 |
| Årets resultat | 3.116.208 | 3.901.639 | 5.324.268 | 2.906.761 | 1.532.722 |
| Egenkapital | 14.742.996 | 12.626.788 | 11.925.149 | 6.800.881 | 4.054.120 |
| Aktiver i alt | 41.409.723 | 43.016.207 | 40.921.101 | 32.117.180 | 24.393.538 |
| Omsætningsaktiver | 30.632.856 | 33.765.096 | 31.492.567 | 22.384.556 | 14.598.235 |
| Kortfristet gæld | 22.564.386 | 25.950.436 | 22.263.390 | 17.876.820 | 13.455.305 |
| Gæld i alt | 26.146.549 | 30.070.859 | 28.579.645 | 24.730.551 | 20.071.328 |
| Soliditetsgrad | 35.6% | 29.4% | 29.1% | 21.2% | 16.6% |
| Ansatte (gns.) | 42 | 39 | 39 | 39 | 37 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Dahlstrøm Jensen Holding APS Siden 17 Mar 201620% Ejer
-
Four Holding ApS Siden 17 Mar 201666,67% Ejer
Ledelse
6-
Jakob Dahlstrøm Skov Siden 17 Mar 2016Bestyrelsesmedlem
-
Jakob Dahlstrøm Skov Siden 17 Mar 2016Direktør
-
Berit Linde Jessen Siden 16 Mar 2026Formand
-
Nicolai Mosegaard Christensen Siden 17 Mar 2016Bestyrelsesmedlem
-
Elsebeth Nymann Wegeberg Siden 17 Mar 2016Bestyrelsesmedlem
-
Hans Brun Hansen Siden 17 Mar 2016Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1FLEMMING NØRGAARD ANLÆG A/S
P-nr. 1008520506
Munkevejen 6, 8381 Tilst
Anlæg af ledningsnet til væsker (422100)
👥 61 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)Flemming Nørgaard Anlæg A/S
Munkevejen 6, 8381 Tilst
Godkendelsespligtig (bilag 1)
Garageanlæg og pladser til kørende materiel i et antal af 3 eller derover i forbindelse med entreprenør- eller vognmandsvirksomhed, herunder endestationer (for mere end een linie), terminaler og remiser for busser. Redningsstationer.
Tilsyn: Aarhus Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Tildelte offentlige kontrakter
1-
Aarhus Kommune · 3 Mar 2026
Kilde: TED (Tenders Electronic Daily).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Four Holding ApS (CVR 37528595)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver anlægs, vognmandsvirksomhed, entreprenør.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.