fm c IT ApS
CVR 31 08 56 32 · Rødovre · Engroshandel med informations- og kommunikationsudstyr · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
- Under konkurs
- Negativ egenkapital i seneste regnskab
Kort fortalt
fm c IT ApS har CVR-nummer 31085632. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Engroshandel med informations- og kommunikationsudstyr (branchekode 465000). Adresse: Krogsbækvej 11, 2610 Rødovre. Stiftet: 1. december 2007. Status: under konkurs. Seneste årsrapport (1. maj 2018 – 30. april 2019): bruttofortjeneste 14.960 kr., årets resultat -1.893.182 kr., egenkapital -5.909.007 kr., aktiver i alt 929.952 kr. Soliditetsgraden på -635,4 % er lavere end hos 97 % af de 984 virksomheder i branchen «Engroshandel med informations- og kommunikationsudstyr», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -1.893.182 kr. er lavere end hos 95 % af de 984 virksomheder i branchen «Engroshandel med informations- og kommunikationsudstyr», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten var næsten uændret fra regnskabsår 2019 til 2019. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som fm c IT ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Engroshandel med informations- og kommunikationsudstyr (465000)
- Adresse
- Krogsbækvej 11, 2610 Rødovre
- Kommune
- RØDOVRE
- Telefon
- 43713999
- Stiftet
- 1 Dec 2007
- Kreditstatus
- Konkurs
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- alt indenfor IT, salg, software
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2018-11-28
- Momsnr. (EU VIES)
- DK31085632 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Krogsbækvej 11, 2610 Rødovre
📍 Hovedadresse · 🏭 2 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Likviditetsgrad
0,00
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
-657,5%
▼ 22,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-5,7%
▼ 5,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
984 virksomheder i «Engroshandel med informations- og kommunikationsudstyr»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2019 | 2019 | 2018 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | 100 | — | 37.213.218 |
| Bruttoresultat | 14.960 | 14.960 | 100 | 7.438.605 | -2.122.709 |
| Resultat før skat | -1.893.182 | — | 100 | — | -16.102.756 |
| Årets resultat | -1.893.182 | -2.001.625 | 100 | -38.751.145 | -15.144.762 |
| Egenkapital | -5.909.007 | -6.017.252 | 41 | -4.015.627 | 34.735.518 |
| Aktiver i alt | 929.952 | 915.156 | 41 | 1.619.618 | 79.743.197 |
| Omsætningsaktiver | 0 | 21.785 | — | 428.457 | 79.742.449 |
| Kortfristet gæld | 5.802.873 | 5.896.322 | — | 4.438.814 | 45.007.679 |
| Gæld i alt | 6.838.959 | 6.932.408 | 41 | 5.635.245 | 45.007.679 |
| Soliditetsgrad | -635.4% | -657.5% | 100% | -247.9% | 43.6% |
| Ansatte (gns.) | — | — | — | 0 | 15 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Henrik Fuchs Rasmussen Siden 1 May 2019100% Ejer
-
concare solution dmcc Siden 1 May 2019100% Ejer
Produktionsenheder
3CONCARE IT A/S
P-nr. 1013835124
Stevnsvej 116, 4600 Køge
Engroshandel med informations- og kommunikationsudstyr (465000)
👥 12 ansatte
fm c IT ApS
P-nr. 1017987387
Krogsbækvej 11, 2610 Rødovre
Engroshandel med informations- og kommunikationsudstyr (465000)
👥 1 ansatte
Concare it A/S
P-nr. 1018891987
Slotsherrensvej 411, 2610 Rødovre
Engroshandel med informations- og kommunikationsudstyr (465000)
👥 10 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2021 | — | — | Enkeltstående selskab |
| 2020 | — | — | Enkeltstående selskab |
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver alt, informations, kommunikationsudstyr.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms