FOCUS PLUS ApS
CVR 34 04 95 64 · København K · Opførelse af bygninger · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
FOCUS PLUS ApS har CVR-nummer 34049564. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Opførelse af bygninger (branchekode 410000). Adresse: Nørre Farimagsgade 72, 1364 København K. Stiftet: 11. november 2011. Status: aktiv. Antal ansatte: 13. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 5.505.815 kr., årets resultat 189.769 kr., egenkapital 2.309.476 kr., aktiver i alt 4.394.327 kr. Soliditetsgraden på 52,6 % er højere end hos 71 % af de 2.755 virksomheder i branchen «Opførelse af bygninger», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 189.769 kr. er højere end hos 64 % af de 2.755 virksomheder i branchen «Opførelse af bygninger», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 8 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som FOCUS PLUS ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Opførelse af bygninger (410000)
- Adresse
- Nørre Farimagsgade 72, 1364 København K
- Kommune
- KØBENHAVN
- Antal ansatte
-
13
2014 2018
- info@focusplus.dk
- Stiftet
- 11 Nov 2011
- Selskabskapital
- 80.000 DKK
- Formål
- entreprenørvirksomhed samt hermed forbundet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktørerne i fællesskab.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2014-09-19
- Momsnr. (EU VIES)
- DK34049564 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Nørre Farimagsgade 72, 1364 København K
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
8,2%
▼ 14,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,97
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
52,6%
▼ 1,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-61,2%
▼ 61,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2755 virksomheder i «Opførelse af bygninger»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 5.505.815 | 6.007.947 | 4.388.626 | 5.085.497 | 4.702.533 |
| Resultat før skat | 261.935 | 639.542 | 184.857 | 330.151 | 1.009.906 |
| Årets resultat | 189.769 | 489.323 | 122.508 | 248.787 | 779.142 |
| Egenkapital | 2.309.476 | 2.119.697 | 1.630.415 | 1.507.907 | 1.259.120 |
| Aktiver i alt | 4.394.327 | 3.933.329 | 3.111.474 | 3.735.843 | 3.551.474 |
| Omsætningsaktiver | 4.087.641 | 3.526.775 | 2.750.679 | 3.260.523 | — |
| Kortfristet gæld | 2.072.239 | 1.802.654 | 1.469.556 | 2.214.234 | — |
| Gæld i alt | 2.072.239 | 1.802.654 | 1.469.556 | 2.214.234 | 3.551.474 |
| Soliditetsgrad | 52.6% | 53.9% | 52.4% | 40.4% | 35.5% |
| Ansatte (gns.) | 8 | 8 | 7 | 9 | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
P & B Holding af 16.12.16 ApS Siden 20 Dec 201966,67% Ejer
-
Bøtcher Holding ApS Siden 20 Dec 201933,33% Ejer
Ledelse
2-
Peter Lund Siden 28 Oct 2015Direktør
-
Bjørke Christian Jacobsen Siden 28 Oct 2015Direktør
Produktionsenheder
1FOCUS PLUS ApS
P-nr. 1017254339
Nørre Farimagsgade 72, 1364 København K
Opførelse af bygninger (410000)
👥 13 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: P & B Holding af 16.12.16 ApS (CVR 38265407)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver entreprenørvirksomhed, opførelse, bygninger.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.