Fonden ConCura
CVR 35 23 70 38 · Holbæk · Støtteaktiviteter relateret til sygdomsbekæmpende, sociale og velgørende formål · Fonde og andre selvejende institutioner · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Fonden ConCura har CVR-nummer 35237038. Virksomhedsform: Fonde og andre selvejende institutioner. Branche: Støtteaktiviteter relateret til sygdomsbekæmpende, sociale og velgørende formål (branchekode 889910). Adresse: Tveje-Merløse 10, 4300 Holbæk. Stiftet: 4. februar 2013. Status: aktiv. Antal ansatte: 74. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 38.125.213 kr., årets resultat 263.331 kr., egenkapital 6.430.554 kr., aktiver i alt 25.298.506 kr. Soliditetsgraden på 25,4 % er lavere end hos 92 % af de 585 virksomheder i branchen «Støtteaktiviteter relateret til sygdomsbekæmpende, sociale og velgørende formål», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 263.331 kr. er lavere end hos 55 % af de 585 virksomheder i branchen «Støtteaktiviteter relateret til sygdomsbekæmpende, sociale og velgørende formål», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 13 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Fonden ConCura? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Støtteaktiviteter relateret til sygdomsbekæmpende, sociale og velgørende formål (889910)
- Adresse
- Tveje-Merløse 10, 4300 Holbæk
- Kommune
- HOLBÆK
- Antal ansatte
-
74
2013 2018
- Stiftet
- 4 Feb 2013
- Momsnr. (EU VIES)
- DK35237038 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 549300BF7F0WLS6R2K06
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Tveje-Merløse 10, 4300 Holbæk
📍 Hovedadresse · 🏭 2 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
4,1%
▼ 14,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,53
▼ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
25,4%
▲ 2,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-77,1%
▼ 77,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
585 virksomheder i «Støtteaktiviteter relateret til sygdomsbekæmpende, sociale og velgørende formål»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 38.125.213 | 33.819.040 | 29.456.494 | 26.908.893 | 27.393.340 |
| Resultat før skat | 352.372 | 1.370.213 | 1.107.308 | 1.107 | 1.359.879 |
| Årets resultat | 263.331 | 1.151.747 | 863.649 | -830.289 | 1.060.672 |
| Egenkapital | 6.430.554 | 6.167.222 | 5.015.477 | 4.151.828 | 4.982.118 |
| Aktiver i alt | 25.298.506 | 26.451.539 | 25.763.176 | 24.591.361 | 30.845.913 |
| Omsætningsaktiver | 2.264.179 | 2.980.876 | 3.533.904 | 1.900.293 | 2.768.213 |
| Kortfristet gæld | 4.247.759 | 4.778.956 | 5.517.962 | 4.714.481 | 7.210.735 |
| Gæld i alt | 18.555.272 | 20.060.238 | 20.742.084 | 20.439.533 | 25.863.795 |
| Soliditetsgrad | 25.4% | 23.3% | 19.5% | 16.9% | 16.2% |
| Ansatte (gns.) | 52 | 56 | 59 | 48 | 52 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Produktionsenheder
2Fonden ConCura
P-nr. 1018470256
Tveje-Merløse 10, 4300 Holbæk
Støtteaktiviteter relateret til sygdomsbekæmpende, sociale og velgørende formål (889910)
👥 23 ansatte
ConCura Ringstedvej
P-nr. 1024977699
Ringstedvej 239, 4300 Holbæk
Støtteaktiviteter relateret til sygdomsbekæmpende, sociale og velgørende formål (889910)
👥 46 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 2.019 DKK | 440 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 0 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -1.523.226 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Fonden ConCura (CVR 35237038)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteter- ELLAB-FONDEN Humlebæk
- Aarup Fonden Aalborg SV
- ASKOVFONDEN København N
- BJARNE SAXHOFS FOND TIL STØTTE FOR DANSK FORSKNING Virum
- KØBMAND HERMAN RASCH OG HUSTRUS FOND Helsingør
- HFK'S UNDERSTØTTELSESFOND UNDER TEXTILHANDLERFORENINGEN FOR KØBENHAVN Kastrup
- EJENDOMSFONDEN DET GAMLE MEJERI Esbjerg N
- Røsler Fonden Frederiksberg C
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver sygdomsbekæmpende, velgørende, relateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.