FORENINGLET ApS
CVR 35 82 76 76 · Roskilde · Computerprogrammering · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
FORENINGLET ApS har CVR-nummer 35827676. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Computerprogrammering (branchekode 621000). Adresse: Københavnsvej 261, 4000 Roskilde. Stiftet: 10. april 2014. Status: aktiv. Antal ansatte: 2. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 4.996.162 kr., årets resultat 2.596.887 kr., egenkapital 2.838.201 kr., aktiver i alt 5.034.746 kr. Soliditetsgraden på 56,4 % er højere end hos 54 % af de 4.771 virksomheder i branchen «Computerprogrammering», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 2.596.887 kr. er højere end hos 94 % af de 4.771 virksomheder i branchen «Computerprogrammering», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 24 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som FORENINGLET ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Computerprogrammering (621000)
- Adresse
- Københavnsvej 261, 4000 Roskilde
- Kommune
- ROSKILDE
- Antal ansatte
-
2
2014 2018
- Telefon
- 42901821
- kontakt@foreninglet.dk
- Hjemmeside
- https://www.foreninglet.dk
- Stiftet
- 10 Apr 2014
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- databehandling, Webhosting og anden i forbindelse hermed stående virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2014-04-10
- Momsnr. (EU VIES)
- DK35827676 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- ✓ Kan modtage e-fakturaer
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Københavnsvej 261, 4000 Roskilde
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Hjemmeside fra CVR: www.foreninglet.dk Hjemmeside https://web.foreninglet.dk
Fundet automatisk og bekræftet ved, at virksomhedens CVR-nummer optræder på siden (22. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
91,5%
▼ 0,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,29
▼ 0,4
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
56,4%
▼ 6,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
25,6%
▲ 25,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
4771 virksomheder i «Computerprogrammering»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 4.996.162 | 4.035.368 | 3.578.064 | 2.718.945 | 2.426.022 |
| Resultat før skat | 3.330.719 | 2.651.971 | 2.212.078 | 1.379.783 | 1.086.250 |
| Årets resultat | 2.596.887 | 2.066.991 | 1.724.778 | 1.076.359 | 849.744 |
| Egenkapital | 2.838.201 | 2.241.314 | 1.874.323 | 1.149.545 | 1.073.187 |
| Aktiver i alt | 5.034.746 | 3.584.641 | 3.049.376 | 2.659.836 | 2.148.214 |
| Omsætningsaktiver | 5.026.646 | 3.576.541 | 3.041.276 | 2.651.736 | 2.140.114 |
| Kortfristet gæld | 2.196.545 | 1.343.327 | 1.175.053 | 1.510.291 | 1.075.027 |
| Gæld i alt | 2.196.545 | 1.343.327 | 1.175.053 | 1.510.291 | 1.075.027 |
| Soliditetsgrad | 56.4% | 62.5% | 61.5% | 43.2% | 50% |
| Ansatte (gns.) | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Marmik Holding ApS Siden 23 May 2019100% Ejer
Ledelse
1-
Anders Pallisgaard Hansen Siden 10 Apr 2014Direktør
Produktionsenheder
1FORENINGLET ApS
P-nr. 1019298481
Københavnsvej 261, 4000 Roskilde
Computerprogrammering (621000)
👥 2 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Marmik Holding ApS (CVR 40547770)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver webhosting, databehandling, computerprogrammering.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.