FoulingCure ApS
CVR 40 91 81 67 · Jordrup · Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
FoulingCure ApS har CVR-nummer 40918167. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik (branchekode 711220). Adresse: Uhrevej 3, 6064 Jordrup. Stiftet: 8. november 2019. Status: aktiv. Antal ansatte: 8. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): bruttofortjeneste 5.432.838 kr., årets resultat 2.306.753 kr., egenkapital 5.632.476 kr., aktiver i alt 8.158.131 kr. Soliditetsgraden på 69,0 % er højere end hos 62 % af de 1.070 virksomheder i branchen «Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 2.306.753 kr. er højere end hos 92 % af de 1.070 virksomheder i branchen «Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 62 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som FoulingCure ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik (711220)
- Adresse
- Uhrevej 3, 6064 Jordrup
- Kommune
- KOLDING
- Antal ansatte
- 8
- Telefon
- 24444964
- info@foulingcure.com
- Hjemmeside
- www.foulingcure.com
- Stiftet
- 8 Nov 2019
- Selskabskapital
- 80.000 DKK
- Formål
- som rådgivende ingeniør samt produktion og handelsvirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2019-11-08
- Momsnr. (EU VIES)
- DK40918167 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Uhrevej 3, 6064 Jordrup
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Hjemmeside fra CVR: www.foulingcure.com Hjemmeside oplyst til CVR https://www.foulingcure.com
Fundet automatisk. Sider markeret oplyst til CVR er virksomhedens egen registrerede adresse, hvor virksomhedens navn optræder på siden; øvrige er bekræftet ved, at CVR-nummeret optræder på siden (13. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
41,0%
▼ 1,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
4,26
▼ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
69,0%
▼ 0,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
62,0%
▲ 62,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1070 virksomheder i «Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 5.432.838 | 3.343.814 | 1.995.497 | 1.318.325 | 145.030 |
| Resultat før skat | 2.965.959 | 1.826.254 | 830.411 | 760.950 | 42.661 |
| Årets resultat | 2.306.753 | 1.424.253 | 647.079 | 593.428 | -59.586 |
| Egenkapital | 5.632.476 | 3.325.723 | 1.901.470 | 1.254.391 | 660.964 |
| Aktiver i alt | 8.158.131 | 4.762.394 | 2.423.836 | 1.564.371 | 970.844 |
| Omsætningsaktiver | 7.974.467 | 4.546.692 | 2.259.649 | 1.485.621 | 970.844 |
| Kortfristet gæld | 1.871.157 | 1.030.963 | 338.034 | 309.980 | 297.257 |
| Gæld i alt | 1.952.790 | 1.436.671 | 522.366 | 309.980 | 309.880 |
| Soliditetsgrad | 69% | 69.8% | 78.4% | 80.2% | 68.1% |
| Ansatte (gns.) | 7 | 4 | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Ledelse
2-
Carsten Kjær Christiansen Siden 8 Nov 2019Direktør
-
Steen Petersen Siden 8 Nov 2019Direktør
Produktionsenheder
1FoulingCure ApS
P-nr. 1025211630
Uhrevej 3, 6064 Jordrup
Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik (711220)
👥 8 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: TICAM ApS (CVR 20689773)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver ingeniør, maskinteknik, handelsvirksomhed.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.