F&P Brancheløsninger P/S
CVR 42 85 55 88 · Hellerup · IT-infrastruktur, databehandling, hosting og relaterede aktiviteter · Kommanditaktieselskab/Partnerselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
F&P Brancheløsninger P/S har CVR-nummer 42855588. Virksomhedsform: Kommanditaktieselskab/Partnerselskab. Branche: IT-infrastruktur, databehandling, hosting og relaterede aktiviteter (branchekode 631000). Adresse: Philip Heymans Alle 1, 2900 Hellerup. Stiftet: 22. november 2021. Status: aktiv. Antal ansatte: 67. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): omsætning 128.409.000 kr., årets resultat 4.994.000 kr., egenkapital 14.509.000 kr., aktiver i alt 56.940.000 kr. Soliditetsgraden på 25,5 % er lavere end hos 67 % af de 570 virksomheder i branchen «IT-infrastruktur, databehandling, hosting og relaterede aktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 4.994.000 kr. er højere end hos 93 % af de 570 virksomheder i branchen «IT-infrastruktur, databehandling, hosting og relaterede aktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Omsætningen steg 26 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som F&P Brancheløsninger P/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- IT-infrastruktur, databehandling, hosting og relaterede aktiviteter (631000)
- Adresse
- Philip Heymans Alle 1, 2900 Hellerup
- Kommune
- GENTOFTE
- Antal ansatte
- 67
- Telefon
- 41919191
- fp@forsikringogpension.dk
- Stiftet
- 22 Nov 2021
- Selskabskapital
- 1.000.000 DKK
- Formål
- udvikle brancheløsninger, herunder digitale brancheløsninger, som understøtter den direkte drift i forsikrings- og pensionsbranchen, med henblik på salg til organisationens medlemmer og til kundegrupper uden for medlemskredsen
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af komplementaren, eller af bestyrelsesformanden i forening med et andet medlem af bestyrelsen, eller af bestyrelsesformanden i forening med en direktør, eller af den samlede bestyrelse.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2021-11-22
- Sekundære brancher
- Andre IT- og computerserviceaktiviteter (629000)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42855588 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Philip Heymans Alle 1, 2900 Hellerup
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Overskudsgrad
3,9%
▼ 2,9 pp
Årets resultat i % af omsætning
Egenkapitalforrentning
34,4%
▼ 28,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,99
▼ 0,5
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
25,5%
▼ 6,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-27,9%
▼ 27,9 pp
Ændring ift. året før
Vækst i omsætning
26,1%
▲ 26,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
570 virksomheder i «IT-infrastruktur, databehandling, hosting og relaterede aktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 128.409.000 | 101.824.000 | — | 84.923.000 | — |
| Bruttoresultat | — | 29.649.000 | 2.500 | 21.352.000 | 0 |
| Resultat før skat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat | 4.994.000 | 6.926.000 | 2.242 | 3.464.000 | -213.000 |
| Egenkapital | 14.509.000 | 11.039.000 | 52.029 | 4.876.000 | 49.787.000 |
| Aktiver i alt | 56.940.000 | 34.434.000 | 52.029 | 20.193.000 | 74.787.000 |
| Omsætningsaktiver | 42.118.000 | 34.434.000 | 52.029 | 20.193.000 | — |
| Kortfristet gæld | 42.431.000 | 23.395.000 | 0 | 15.317.000 | 25.000.000 |
| Gæld i alt | 42.431.000 | 23.395.000 | 0 | 15.317.000 | 25.000.000 |
| Soliditetsgrad | 25.5% | 32.1% | 100% | 24.1% | 66.6% |
| Ansatte (gns.) | 57 | 28 | 0 | 22 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Forsikring og Pension Siden 22 Nov 2021100% Ejer
-
F&P Brancheløsninger Komplementar ApS Siden 22 Nov 2021Ejer
Ledelse
8-
Carsten Møller Pedersen Siden 20 Jun 2024Formand
-
Rasmus Ruby-Johansen Siden 20 Jun 2024Bestyrelsesmedlem
-
Susanne Østergaard Lundby Siden 12 May 2025Bestyrelsesmedlem
-
Heidi Marie Torm Siden 20 Jun 2024Bestyrelsesmedlem
-
Peter Krejberg Nielsen Siden 20 Jun 2024Direktør
-
Frederik Sjørslev Søgaard Siden 20 Jun 2024Næstformand
-
Morten Winther Hansen Siden 12 Dec 2025Bestyrelsesmedlem
-
Bo Krag Esbensen Siden 20 Jun 2024Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1F&P Brancheløsninger P/S
P-nr. 1027752515
Philip Heymans Alle 1, 2900 Hellerup
IT-infrastruktur, databehandling, hosting og relaterede aktiviteter (631000)
👥 64 ansatte
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver pensionsbranchen, brancheløsninger, organisationens.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.