Fuglsigvej Mælk ApS
CVR 42 26 58 29 · Varde · Avl af malkekvæg · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Fuglsigvej Mælk ApS har CVR-nummer 42265829. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Avl af malkekvæg (branchekode 014100). Adresse: Bjerggårdevej 19, 6800 Varde. Stiftet: 16. marts 2021. Status: aktiv. Antal ansatte: 7. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): egenkapital 5.793.336 kr., aktiver i alt 34.749.505 kr. Soliditetsgraden på 16,7 % er lavere end hos 82 % af de 183 virksomheder i branchen «Avl af malkekvæg», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Fuglsigvej Mælk ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Avl af malkekvæg (014100)
- Adresse
- Bjerggårdevej 19, 6800 Varde
- Kommune
- VARDE
- Antal ansatte
- 7
- Telefon
- 21452624
- fuglsigvejaps@gmail.com
- Stiftet
- 16 Mar 2021
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- udøve virksomhed med drift af kvæggård samt aktiviteter i tilknytning hertil
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af Jesper Jørgensen
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2024-03-11
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42265829 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Bjerggårdevej 19, 6800 Varde
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Likviditetsgrad
0,54
▼ 1,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
16,7%
▼ 35,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Sammenligning med branchen
183 virksomheder i «Avl af malkekvæg»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | 3.944.291 |
| Bruttoresultat | — | 4.468.203 | 1.530.786 | 1.668.553 | 827.765 |
| Resultat før skat | — | 3.118.456 | 236.973 | 666.103 | 266.851 |
| Årets resultat | — | 2.469.541 | 202.979 | 499.983 | 234.445 |
| Egenkapital | 5.793.336 | 3.392.936 | 923.395 | 731.606 | 274.448 |
| Aktiver i alt | 34.749.505 | 6.463.428 | 3.527.190 | 2.122.526 | 1.320.139 |
| Omsætningsaktiver | 4.222.560 | 5.609.174 | 3.132.792 | 1.969.995 | 1.144.494 |
| Kortfristet gæld | 7.870.025 | 3.037.859 | 2.551.190 | 1.329.245 | 1.045.691 |
| Gæld i alt | 28.258.169 | 3.037.859 | 2.551.190 | 1.329.245 | 1.045.691 |
| Soliditetsgrad | 16.7% | 52.5% | 26.2% | 34.5% | 20.8% |
| Ansatte (gns.) | — | 4 | 4 | 4 | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
J. Jørgensen Agro Holding ApS Siden 23 Mar 2021100% Ejer
Ledelse
1-
Jesper Junge Jørgensen Siden 23 Mar 2021Adm. dir.
Produktionsenheder
1Fuglsigvej Mælk ApS
P-nr. 1026976568
Bjerggårdevej 19, 6800 Varde
Avl af malkekvæg (014100)
👥 8 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)Hans Holdensen
Fuglsigvej 13, 6818 Årre
Husdyrbrug
HG § 1 stk 1 - Husdyrbrug der ikke har eller kan få en godkendelse, men med et dyrehold indenfor intervallet 75 < DE ≤ 250 DE (IED grænsen) og som har været omfattet af regelmæssige tilsyn inden 1. august 2017 Omfattet af regelmæssige tilsyn Øvrige husdyrbrug større end 3 DE, omfattet af lokaliseringsgodkendelser. Forudsat at disse var omfattet af regelmæssigt tilsyn inden 1. august 2017. Øvrige husdyrbrug, der ikke har en godkendelse/tilladelse med et dyrehold indenfor intervallet 3 < DE ≤ 75 DE og som har været omfattet af regelmæssige tilsyn inden 1. august 2017 Pelsdyrfarme som ikke har en godkendelse, men har været omfattet af regelmæssigt tilsyn inden 1. august 2017, med en produktion i intervallet 25 < DE ≤ 250 DE Omfattet af brugerbetaling Pelsdyrfarme, som ikke har en tilladelse, men har været omfattet af regelmæssigt tilsyn inden 1. august 2017, med en produktion i intervallet 3 < DE ≤ 25 DE Alle omfattet af brugerbetaling
Tilsyn: Varde Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2022 | 474.752 DKK | 104.434 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 147.391 DKK | 32.406 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Fuglsigvej Mælk ApS (CVR 42265829)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver kvæggård, malkekvæg, avl.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.