FYNS ENERGITEKNIK A/S
CVR 26 02 67 25 · Ringe · Engroshandel med isenkram, varmeanlæg og tilbehør · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
FYNS ENERGITEKNIK A/S har CVR-nummer 26026725. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Engroshandel med isenkram, varmeanlæg og tilbehør (branchekode 468400). Adresse: Bygmestervej 5, 5750 Ringe. Stiftet: 7. maj 2001. Status: aktiv. Antal ansatte: 11. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 17.001.747 kr., årets resultat 6.492.652 kr., egenkapital 9.053.532 kr., aktiver i alt 17.304.479 kr. Soliditetsgraden på 52,3 % er højere end hos 58 % af de 370 virksomheder i branchen «Engroshandel med isenkram, varmeanlæg og tilbehør», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 6.492.652 kr. er højere end hos 93 % af de 370 virksomheder i branchen «Engroshandel med isenkram, varmeanlæg og tilbehør», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 16 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som FYNS ENERGITEKNIK A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Engroshandel med isenkram, varmeanlæg og tilbehør (468400)
- Adresse
- Bygmestervej 5, 5750 Ringe
- Kommune
- FAABORG-MIDTFYN
- Antal ansatte
-
11
2001 2018
- Stiftet
- 7 May 2001
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- udøve virksomhed med rådgivning samt aktiviteter i tilknytning hertil
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af én direktør i forening med bestyrelsesformanden, bestyrelsesformanden i forening med et bestyrelsesmedlem eller af den samlede bestyrelse.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2025-09-30
- Momsnr. (EU VIES)
- DK26026725 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- ✓ Kan modtage e-fakturaer
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Bygmestervej 5, 5750 Ringe
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
71,7%
▼ 6,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,21
▲ 0,7
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
52,3%
▲ 17,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
64,9%
▲ 64,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
370 virksomheder i «Engroshandel med isenkram, varmeanlæg og tilbehør»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 17.001.747 | 14.698.356 | 13.666.635 | 12.160.881 | 11.943.819 |
| Resultat før skat | 8.324.350 | 5.054.019 | 4.869.429 | 3.938.424 | 3.583.170 |
| Årets resultat | 6.492.652 | 3.937.246 | 3.797.714 | 3.066.785 | 2.792.360 |
| Egenkapital | 9.053.532 | 5.006.481 | 4.819.235 | 4.021.521 | 3.654.736 |
| Aktiver i alt | 17.304.479 | 14.234.749 | 16.509.251 | 13.248.163 | 12.640.841 |
| Omsætningsaktiver | 17.132.344 | 13.980.006 | 16.202.447 | 12.902.596 | 12.558.713 |
| Kortfristet gæld | 7.768.356 | 9.222.291 | 11.680.202 | 9.216.362 | 8.986.105 |
| Gæld i alt | 7.768.356 | 9.222.291 | 11.680.202 | 9.216.362 | 8.986.105 |
| Soliditetsgrad | 52.3% | 35.2% | 29.2% | 30.4% | 28.9% |
| Ansatte (gns.) | 11 | 11 | 10 | 10 | 10 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
InstallatørGruppen Danmark ApS Siden 30 Sep 2025100% Ejer
Ledelse
4-
Henrik Thuesen Rasmussen Siden 30 Sep 2025Bestyrelsesmedlem
-
Peter Frandsen Siden 30 Sep 2025Formand
-
Carsten Michelsen Siden 23 Jan 2017Adm. dir.
-
Henrik Erland Clausen Siden 1 Mar 2026Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1FYNS ENERGITEKNIK A/S
P-nr. 1008425678
Bygmestervej 5, 5750 Ringe
Engroshandel med isenkram, varmeanlæg og tilbehør (468400)
👥 11 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Holdingselskabet NML ApS (CVR 39500507)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver varmeanlæg, isenkram, tilbehør.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.