Gala Construction ApS
CVR 40 81 23 77 · Ringsted · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
- Under konkurs
Kort fortalt
Gala Construction ApS har CVR-nummer 40812377. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (branchekode 433200). Adresse: Ørslevunderskovvej 26, 4100 Ringsted. Stiftet: 25. september 2019. Status: under konkurs. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (1. juli 2021 – 30. juni 2022): bruttofortjeneste 534.047 kr., årets resultat 10.064 kr., egenkapital 334.700 kr., aktiver i alt 670.018 kr. Soliditetsgraden på 50,0 % er højere end hos 65 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 10.064 kr. er lavere end hos 62 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 56 % fra regnskabsår 2021 til 2022. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Gala Construction ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
- Adresse
- Ørslevunderskovvej 26, 4100 Ringsted
- Kommune
- RINGSTED
- Antal ansatte
- 1
- Stiftet
- 25 Sep 2019
- Kreditstatus
- Konkurs
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- udførelse af bygningsarbejder
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2019-09-25
- Momsnr. (EU VIES)
- DK40812377 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Ørslevunderskovvej 26, 4100 Ringsted
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
3,0%
▲ 1,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,99
▼ 0,4
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
50,0%
▼ 9,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
132,9%
▲ 132,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
6597 virksomheder i «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — |
| Bruttoresultat | 534.047 | 1.207.184 | 966.923 |
| Resultat før skat | 14.706 | 8.061 | 360.351 |
| Årets resultat | 10.064 | 4.321 | 280.315 |
| Egenkapital | 334.700 | 324.636 | 320.315 |
| Aktiver i alt | 670.018 | 548.374 | 428.968 |
| Omsætningsaktiver | 666.018 | 544.374 | 428.968 |
| Kortfristet gæld | 335.318 | 223.738 | 108.653 |
| Gæld i alt | 335.318 | 223.738 | 108.653 |
| Soliditetsgrad | 50% | 59.2% | 74.7% |
| Ansatte (gns.) | 2 | 3 | 2 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Gala Holding ApS Siden 25 Sep 2019100% Ejer
Produktionsenheder
1Gala Construction ApS
P-nr. 1025070239
Ørslevunderskovvej 26, 4100 Ringsted
Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Gala Holding ApS (CVR 37872733)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver bygningsarbejder, udførelse.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms