Galba ApS
CVR 29 60 23 60 · Højbjerg · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Galba ApS har CVR-nummer 29602360. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Kastorvej 5, 8270 Højbjerg. Stiftet: 24. maj 2006. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): omsætning 0 kr., bruttofortjeneste -165.705 kr., årets resultat 2.138.329 kr., egenkapital 35.630.615 kr., aktiver i alt 36.428.366 kr. Soliditetsgraden på 97,8 % er højere end hos 69 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 2.138.329 kr. er højere end hos 89 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Galba ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Kastorvej 5, 8270 Højbjerg
- Kommune
- AARHUS
- Antal ansatte
-
1
2014 2018
- Stiftet
- 24 May 2006
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- investering og anden dermed beslægtet virksomhed, herunder investering i selskaber, der har til formål at administrere, handle med samt udvikle fast ejendom
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør eller af bestyrelsesformanden sammen med 2 bestyrelsesmedlemmer eller af den samlede bestyrelse
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2024-07-19
- Momsnr. (EU VIES)
- DK29602360 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 254900VCRELW30KCA433
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Kastorvej 5, 8270 Højbjerg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
6,0%
▲ 4,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
43,51
▼ 40,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
97,8%
▼ 1,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
280,3%
▲ 280,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 0 | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -165.705 | -155.092 | -83.939 | -98.277 | -128.882 |
| Resultat før skat | 2.760.643 | 866.249 | 3.313.023 | 3.302.478 | 3.659.204 |
| Årets resultat | 2.138.329 | 562.346 | 2.505.693 | 3.043.278 | 3.307.094 |
| Egenkapital | 35.630.615 | 34.492.285 | 34.929.939 | 33.174.246 | 30.530.968 |
| Aktiver i alt | 36.428.366 | 34.855.462 | 35.942.324 | 33.848.803 | 30.965.361 |
| Omsætningsaktiver | 34.709.525 | 30.334.543 | 30.883.102 | 28.513.958 | 26.385.492 |
| Kortfristet gæld | 797.751 | 363.177 | 1.012.385 | 674.557 | 434.393 |
| Gæld i alt | 797.751 | 363.177 | 1.012.385 | 674.557 | 434.393 |
| Soliditetsgrad | 97.8% | 99% | 97.2% | 98% | 98.6% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Jørgen Jacobsen Siden 24 May 2006100% Ejer
Ledelse
5-
Jørgen Jacobsen Siden 24 May 2006Direktør
-
Jørgen Jacobsen Siden 19 Jul 2024Bestyrelsesmedlem
-
Tine Nørgaard Bentzen Siden 19 Jul 2024Formand
-
Emma Nørgaard Jacobsen Siden 19 Jul 2024Bestyrelsesmedlem
-
Sofie Nørgaard Jacobsen Siden 19 Jul 2024Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1Galba ApS
P-nr. 1012294634
Kastorvej 5, 8270 Højbjerg
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 1.363.599 DKK | 294.325 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 3.578.364 DKK | 778.408 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 1.234.957 DKK | 267.457 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 1.625.471 DKK | 357.588 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 116.109 DKK | 24.073 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Galba ApS (CVR 29602360)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver handle, administrere, udvikle.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.