Galzig ApS
CVR 42 03 72 57 · Højbjerg · Gennemførelse af byggeprojekter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Galzig ApS har CVR-nummer 42037257. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Gennemførelse af byggeprojekter (branchekode 681200). Adresse: Castenschioldsvej 15, 8270 Højbjerg. Stiftet: 19. januar 2021. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2025 – 30. juni 2026): bruttofortjeneste -11.485 kr., årets resultat -20.771 kr., egenkapital 93.218 kr., aktiver i alt 545.091 kr. Soliditetsgraden på 17,1 % er lavere end hos 55 % af de 1.911 virksomheder i branchen «Gennemførelse af byggeprojekter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -20.771 kr. er lavere end hos 61 % af de 1.911 virksomheder i branchen «Gennemførelse af byggeprojekter», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Galzig ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Gennemførelse af byggeprojekter (681200)
- Adresse
- Castenschioldsvej 15, 8270 Højbjerg
- Kommune
- AARHUS
- Stiftet
- 19 Jan 2021
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje ejendomme og at udøve virksomhed med ejendomsudvikling samt direkte eller indirekte at drive anden virksomhed, der er forbundet hermed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2021-01-19
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42037257 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Castenschioldsvej 15, 8270 Højbjerg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-22,3%
▲ 15,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,01
▼ 59,4
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
17,1%
▲ 7,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
52,3%
▲ 52,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1911 virksomheder i «Gennemførelse af byggeprojekter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -11.485 | -23.703 | — | -10.550 | 0 |
| Resultat før skat | -20.771 | -43.564 | 50.846 | 1.161.947 | -1.760 |
| Årets resultat | -20.771 | -43.564 | 49.563 | 1.169.750 | -1.760 |
| Egenkapital | 93.218 | 113.989 | 157.553 | 1.207.990 | 38.240 |
| Aktiver i alt | 545.091 | 1.144.489 | 169.336 | 2.250.134 | 1.049.656 |
| Omsætningsaktiver | 45.091 | 644.489 | 169.336 | 2.250.134 | — |
| Kortfristet gæld | 22.454 | 10.500 | 10.500 | 1.042.144 | 1.011.416 |
| Gæld i alt | 451.873 | 1.030.500 | 11.783 | 1.042.144 | 1.011.416 |
| Soliditetsgrad | 17.1% | 10% | 93% | 53.7% | 3.6% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 1 | 1 | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Valuga I ApS Siden 19 Jan 2021100% Ejer
Ledelse
1-
Johan Czinner Gottschalck Siden 19 Jan 2021Direktør
Produktionsenheder
1Galzig ApS
P-nr. 1026700147
Castenschioldsvej 15, 8270 Højbjerg
Gennemførelse af byggeprojekter (681200)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Valuga I ApS (CVR 39004232)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver ejendomsudvikling, byggeprojekter, gennemførelse.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.