Gantech Ejendomme A/S
CVR 29 19 39 91 · Ribe · Udlejning af erhvervsejendomme · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Gantech Ejendomme A/S har CVR-nummer 29193991. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Udlejning af erhvervsejendomme (branchekode 682040). Adresse: Industrivej 72, 6760 Ribe. Stiftet: 5. december 2005. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2025 – 30. juni 2026): bruttofortjeneste 3.680.784 kr., årets resultat 1.780.293 kr., egenkapital 17.352.620 kr., aktiver i alt 36.377.714 kr. Soliditetsgraden på 47,7 % er højere end hos 59 % af de 19.182 virksomheder i branchen «Udlejning af erhvervsejendomme», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.780.293 kr. er højere end hos 84 % af de 19.182 virksomheder i branchen «Udlejning af erhvervsejendomme», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 4 % fra regnskabsår 2025 til 2026. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Gantech Ejendomme A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Udlejning af erhvervsejendomme (682040)
- Adresse
- Industrivej 72, 6760 Ribe
- Kommune
- ESBJERG
- Telefon
- 76885550
- hg@gantech.dk
- Stiftet
- 5 Dec 2005
- Selskabskapital
- 10.000.000 DKK
- Formål
- opføre, eje og drive industrivirksomhed på Industrivej i Ribe med henblik på udlejning
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af Henrik Gantzel i forening med direktøren samt bestyrelsens formand eller af den samlede bestyrelse.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2022-09-19
- Binavne
- Gantech Ejendomsinvest A/S
- Momsnr. (EU VIES)
- DK29193991 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Industrivej 72, 6760 Ribe
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
10,3%
▲ 0,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,65
▲ 0,4
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
47,7%
▲ 5,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
12,9%
▲ 12,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
19182 virksomheder i «Udlejning af erhvervsejendomme»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 3.680.784 | 3.528.396 | 3.506.957 | 3.186.268 | 3.010.674 |
| Resultat før skat | 2.282.426 | 2.020.959 | 1.808.524 | 1.224.549 | 3.638.300 |
| Årets resultat | 1.780.293 | 1.576.348 | 1.410.649 | 954.746 | 2.837.112 |
| Egenkapital | 17.352.620 | 15.572.327 | 13.995.979 | 12.585.330 | 11.630.585 |
| Aktiver i alt | 36.377.714 | 37.027.903 | 36.948.710 | 39.475.872 | 38.745.609 |
| Omsætningsaktiver | 962.731 | 847.747 | 0 | 1.725.039 | 245.609 |
| Kortfristet gæld | 1.482.686 | 3.535.153 | 4.635.788 | 1.491.915 | 8.059.754 |
| Gæld i alt | 36.377.714 | 37.027.903 | 20.022.530 | 24.125.807 | 24.515.854 |
| Soliditetsgrad | 47.7% | 42.1% | 37.9% | 31.9% | 30% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 0 | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Gantech Holding A/S Siden 6 Sep 2022100% Ejer
Ledelse
5-
Henrik Gantzel Siden 31 Mar 2023Direktør
-
Henrik Gantzel Siden 19 Sep 2022Bestyrelsesmedlem
-
Lars Vase Siden 19 Sep 2022Bestyrelsesmedlem
-
Tom Lykke Bruun Siden 19 Sep 2022Bestyrelsesmedlem
-
Bent Hansen Siden 30 Aug 2023Formand
Produktionsenheder
1Gantech Ejendomme A/S
P-nr. 1011869196
Industrivej 72, 6760 Ribe
Udlejning af erhvervsejendomme (682040)
Tildelte offentlige kontrakter
3-
6.281.210 CZK
Statutární město Opava · 27 Aug 2026
-
Město Blansko · 31 Jan 2025
-
Teplárny Brno, a.s. · 30 Sep 2024
Kilde: TED (Tenders Electronic Daily).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: ENGVANG HOLDING ApS (CVR 27719929)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver ribe, industrivej, industrivirksomhed.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.