Garant Odense ApS
CVR 37 50 13 79 · Odense SØ · Detailhandel med tæpper, vægbeklædning og gulvbelægning · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Garant Odense ApS har CVR-nummer 37501379. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Detailhandel med tæpper, vægbeklædning og gulvbelægning (branchekode 475300). Adresse: Blangstedgårdsvej 3, 5220 Odense SØ. Stiftet: 1. marts 2016. Status: aktiv. Antal ansatte: 10. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): bruttofortjeneste 5.522.266 kr., årets resultat 906.112 kr., egenkapital 3.574.675 kr., aktiver i alt 6.198.749 kr. Soliditetsgraden på 57,7 % er højere end hos 62 % af de 232 virksomheder i branchen «Detailhandel med tæpper, vægbeklædning og gulvbelægning», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 906.112 kr. er højere end hos 86 % af de 232 virksomheder i branchen «Detailhandel med tæpper, vægbeklædning og gulvbelægning», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 8 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Garant Odense ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Detailhandel med tæpper, vægbeklædning og gulvbelægning (475300)
- Adresse
- Blangstedgårdsvej 3, 5220 Odense SØ
- Kommune
- ODENSE
- Antal ansatte
-
10
2016 2018
- Telefon
- 66126310
- rhc@garant.nu
- Hjemmeside
- www.garant.nu
- Stiftet
- 1 Mar 2016
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- entreprise, handel og service med gulve, tæpper, vægbeklædning og gardiner, samt andet dermed beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af én direktør alene.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2019-06-25
- Momsnr. (EU VIES)
- DK37501379 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Blangstedgårdsvej 3, 5220 Odense SØ
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
25,3%
▼ 5,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,28
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
57,7%
▲ 2,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-24,5%
▼ 24,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
232 virksomheder i «Detailhandel med tæpper, vægbeklædning og gulvbelægning»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 5.522.266 | 6.030.416 | 3.912.459 | 5.503.381 | 5.086.011 |
| Resultat før skat | 1.163.599 | 1.544.870 | -143.855 | 1.226.914 | 1.235.074 |
| Årets resultat | 906.112 | 1.199.669 | -86.952 | 992.036 | 981.734 |
| Egenkapital | 3.574.675 | 3.898.393 | 2.698.724 | 2.785.677 | 1.793.641 |
| Aktiver i alt | 6.198.749 | 7.025.672 | 6.807.640 | 7.527.635 | 6.927.116 |
| Omsætningsaktiver | 5.363.170 | 6.211.208 | 6.017.378 | 6.785.768 | 6.291.654 |
| Kortfristet gæld | 2.351.585 | 2.764.524 | 3.789.113 | 3.296.929 | 3.349.850 |
| Gæld i alt | 2.618.819 | 3.112.277 | 4.108.916 | 4.710.268 | 5.102.560 |
| Soliditetsgrad | 57.7% | 55.5% | 39.6% | 37% | 25.9% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 9 | 8 | 9 | 9 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
RHC Baagø Holding ApS Siden 20 Jan 202550% Ejer
-
C Dejgaard Holding ApS Siden 20 Jan 202550% Ejer
Ledelse
2-
Robin Haugsted Clausen Siden 1 Mar 2016Direktør
-
Chris Dejgaard Smidt Nielsen Siden 1 Mar 2016Direktør
Produktionsenheder
1Garant Odense ApS
P-nr. 1021208724
Blangstedgårdsvej 3, 5220 Odense SØ
Detailhandel med tæpper, vægbeklædning og gulvbelægning (475300)
👥 9 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: CVR 29634661
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver gardiner, gulve, entreprise.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.