GASTROLUX 2004 A/S
CVR 27 68 97 95 · Ryomgård · Fremstilling af andre færdige metalprodukter i.a.n. · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
GASTROLUX 2004 A/S har CVR-nummer 27689795. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Fremstilling af andre færdige metalprodukter i.a.n. (branchekode 259900). Adresse: Industrivej 53, 8550 Ryomgård. Stiftet: 13. april 2004. Status: aktiv. Antal ansatte: 16. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 9.103.615 kr., årets resultat 574.023 kr., egenkapital 9.305.355 kr., aktiver i alt 18.037.589 kr. Soliditetsgraden på 51,6 % er højere end hos 50 % af de 314 virksomheder i branchen «Fremstilling af andre færdige metalprodukter i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 574.023 kr. er højere end hos 59 % af de 314 virksomheder i branchen «Fremstilling af andre færdige metalprodukter i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 14 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som GASTROLUX 2004 A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling af andre færdige metalprodukter i.a.n. (259900)
- Adresse
- Industrivej 53, 8550 Ryomgård
- Kommune
- SYDDJURS
- Antal ansatte
-
16
2004 2018
- Telefon
- 86395544
- hmj@gastrolux.com
- Hjemmeside
- www.gastrolux.com
- Stiftet
- 13 Apr 2004
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- fremstille, markedsføre og sælge husholdningsartikler samt al virksomhed som er beslægtet hermed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren sammen med et bestyrelsesmedlem eller af den samlede bestyrelse.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2010-02-26
- Momsnr. (EU VIES)
- DK27689795 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Industrivej 53, 8550 Ryomgård
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Hjemmeside fra CVR: www.gastrolux.com Hjemmeside oplyst til CVR https://www.gastrolux.com
Fundet automatisk. Sider markeret oplyst til CVR er virksomhedens egen registrerede adresse, hvor virksomhedens navn optræder på siden; øvrige er bekræftet ved, at CVR-nummeret optræder på siden (16. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
6,2%
▲ 2,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,03
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
51,6%
▲ 0,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
72,3%
▲ 72,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
314 virksomheder i «Fremstilling af andre færdige metalprodukter i.a.n.»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 9.103.615 | 10.613.077 | 5.919.965 | 6.154.088 | 9.122.104 |
| Resultat før skat | 737.299 | 431.675 | -801.936 | 179.858 | 3.631.852 |
| Årets resultat | 574.023 | 333.241 | -626.469 | 136.208 | 2.836.464 |
| Egenkapital | 9.305.355 | 8.731.333 | 8.398.092 | 9.024.561 | 8.888.354 |
| Aktiver i alt | 18.037.589 | 17.208.171 | 16.875.053 | 16.288.602 | 16.995.701 |
| Omsætningsaktiver | 17.516.538 | 16.307.988 | 16.259.945 | — | 15.716.145 |
| Kortfristet gæld | 8.632.234 | 8.028.453 | 8.114.535 | 6.884.058 | 7.748.717 |
| Gæld i alt | 8.632.234 | 8.028.453 | 8.114.535 | 6.884.058 | 7.748.717 |
| Soliditetsgrad | 51.6% | 50.7% | 49.8% | 55.4% | 52.3% |
| Ansatte (gns.) | 13 | 14 | 12 | 14 | 18 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Investeringsselskabet af 13. april 2004 ApS Siden 15 Apr 2004100% Ejer
Ledelse
4-
Henrik Møller-Jensen Siden 1 May 2024Adm. dir.
-
Martin Eggert Jørgensen Siden 17 Mar 2026Formand
-
Andres Grob Siden 1 Jun 2009Bestyrelsesmedlem
-
Hans Grob Siden 17 Mar 2026Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1GASTROLUX 2004 A/S
P-nr. 1001205655
Industrivej 53, 8550 Ryomgård
Fremstilling af andre færdige metalprodukter i.a.n. (259900)
👥 15 ansatte
Fødevarekontrol (Smiley)
1 kontrolstederKilde: Fødevarestyrelsens Smiley-ordning (findsmiley.dk).
Miljøregulering
1 lokation(er)GASTROLUX 2004 A/S
Industrivej 53, 8550 Ryomgård
Godkendelsespligtig (bilag 2)
A 209. Virksomheder, der smelter, støber, raffinerer, legerer m.v. ikke-jern metaller (herunder skrot og returgods) med en smeltekapacitet, der er mindre end eller lig med 4 tons pr. dag, men over 50 kg. pr dag, for bly og cadmium tilsammen, eller med en smeltekapacitet, der er mindre end eller lig med 20 tons pr. dag, men over 1 tons pr. dag, for andre ikke-jern metaller end bly og cadmium tilsammen. Er virksomhedens kapacitet større end de ovenfor nævnte værdier, kan aktiviteten være omfattet af punkt 2. Gå tilbage til oversigten, og find frem til 2.5.
Tilsyn: Syddjurs Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Investeringsselskabet af 13. april 2004 ApS (CVR 27689299)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver fremstille, markedsføre, metalprodukter.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.