G&B HOLDING ApS
CVR 21 15 13 43 · Viborg · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
G&B HOLDING ApS har CVR-nummer 21151343. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Sct. Mathias Gade 19C, 1. th, 8800 Viborg. Stiftet: 6. april 1998. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. maj 2025 – 30. april 2026): bruttofortjeneste -4.000 kr., årets resultat -4.012 kr., egenkapital 38.955 kr., aktiver i alt 100.113 kr. Soliditetsgraden på 38,9 % er lavere end hos 78 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -4.012 kr. er lavere end hos 68 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som G&B HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Sct. Mathias Gade 19C, 1. th, 8800 Viborg
- Kommune
- VIBORG
- Telefon
- 20281270
- bent@uptownhifi.com
- Stiftet
- 6 Apr 1998
- Selskabskapital
- 300.000 DKK
- Formål
- eje aktier og anparter i andre selskaber
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør alene.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2015-09-18
- Momsnr. (EU VIES)
- DK21151343 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Sct. Mathias Gade 19C, 1. th, 8800 Viborg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-10,3%
▼ 4,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,00
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
38,9%
▼ 4,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-50,4%
▼ 50,4 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | 0 |
| Bruttoresultat | -4.000 | -1 | -2.501 | -1 | — |
| Resultat før skat | -4.012 | -2.667 | -3.783 | 116.102 | -14.172 |
| Årets resultat | -4.012 | -2.667 | -3.783 | 116.102 | -14.172 |
| Egenkapital | 38.955 | 42.967 | 45.634 | 49.417 | -66.685 |
| Aktiver i alt | 100.113 | 100.000 | 100.404 | 109.280 | 126.345 |
| Omsætningsaktiver | 113 | 0 | 404 | 9.280 | 26.345 |
| Kortfristet gæld | 61.158 | 39.460 | 38.169 | 35.669 | 193.030 |
| Gæld i alt | 61.158 | 57.033 | 54.770 | 59.863 | 193.030 |
| Soliditetsgrad | 38.9% | 43% | 45.5% | 45.2% | -52.8% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Bent Hovendahl Siden 6 Apr 1998100% Ejer
Ledelse
1-
Bent Hovendahl Siden 6 Apr 1998Direktør
Produktionsenheder
1G&B HOLDING ApS
P-nr. 1004729219
Sct. Mathias Gade 19C, 1. th, 8800 Viborg
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -3.783 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -11.398 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -14.172 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -66.450 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | -13.765 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: G&B HOLDING ApS (CVR 21151343)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.